Nowy sezon Top Gear USA w BBC Brit HD – warto go obejrzeć, bo wcale nie jest podróbką wersji UK

Top Gear to nie tylko oryginalna wersja z Wielkiej Brytanii – to również różne, lokalne edycje, które stworzono wykorzystując licencję i niezwykle popularną markę tego programu motoryzacyjnego. Wśród „zagranicznych” Top Gear znalazła się wersja USA, której 4 sezon już wkrótce będzie miał swoją premierę na BBC Brit HD. Czy warto się nim zainteresować?

Międzynarodowe Top Gear to niestety przykład, że sama nazwa Top Gear nie jest gwarancją sukcesu (ciekawe czy ludzie ze stacji BBC Two zdają sobie z tego sprawę). W różnych krajach próbowano, w nie wszystkich program przetrwał. Chociażby w Australii (mimo nagrania 4 sezonów), czy w Rosji emisja została zakończona ze względu na słabą oglądalność. Jakoś trzyma się Top Gear Korea, chociaż przez język jest on dla nas czymś mocno egzotycznym. Bardziej „swojski” jest…

Wyzwanie w Top Gear USA

Top Gear USA

Edycja ta wystartowała pod koniec 2010 roku i jest z nami do dzisiaj. Nagrano już 5 sezonów, a 6 najpewniej jest w drodze (nie pojawił się żaden komunikat o anulowaniu programu, więc można zakładać pozytywny rozwój wypadków). Jak każda nowa edycja Top Gear, również ta amerykańska nie miała łatwego startu, ponieważ na usta cisnęły się porównania z brytyjskim oryginałem.

Dałem jej jednak szansę i jak się okazało – było warto. Co najważniejsze Top Gear USA to nie jest kopia oryginalnego, brytyjskiego programu. A właściwie już nie jest, ponieważ w pierwszym sezonie wyraźnie twórcy wzorowali się na formule programu z UK. Później uznali, że nie tędy droga i wprowadzili modyfikacje, skupiając się na jednym głównym wyzwaniu w każdym odcinku. I to bardzo fajnie moim zdaniem wyszło.

Tanner Foust, Rutledge Wood, Adam Ferrara - prowadzący Top Gear USA

Dodatkowo do Top Gear USA dobrani zostali bardzo dobrzy prowadzący, o zróżnicowanym charakterze i sposobie bycia. Wiecznie wygłupiający się Adam Ferrara, kierowca wyścigowy Tanner Foust mający manię na punkcie prędkości i driftu, oraz taki amerykański James May, czyli Rutledge Wood. Super kombinacja, która zwłaszcza po paru latach wspólnej pracy jest autentyczna i śmieszna. Śmiem twierdzić, że w wielu miejscach Top Gear USA jest bardziej naturalny, niż edycja UK, która w ostatnich latach była czasami zbyt wyraźnie reżyserowana.

Kiedy oglądać?

Wszystkim fanom Top Gear polecam dać szansę edycji z USA. Premiera 4 sezonu w BBC Brit HD ustalona została na 21 czerwca (czyli zakładając cotygodniowe emisje premierowych odcinków będą one pojawiać się zawsze w niedzielę). Odcinków w serii jest 10, więc czekają nas ponad 2 miesiące z amerykańskim Top Gear. Po wyrzuceniu Jeremy’ego Clarksona i końcu Top Gear UK w obecnym kształcie zdecydowanie warto dać szansę ekipie zza oceanu…

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...