Nowe odcinki Top Gear w BBC Brit HD – warto je tam oglądać?

Do pisania tego tekstu przystąpiłem zaraz po tym, jak zebrałem swoją szczękę z podłogi. Zasiadłem bowiem dzisiaj przed telewizorem aby sprawdzić, jak wygląda Top Gear w BBC Brit HD. Przede wszystkim interesowały mnie dwie rzeczy: czy jest opóźnienie względem wersji emitowanej w Wielkiej Brytanii, oraz czy lektor jest możliwy do wyłączenia. Mam już odpowiedzi na te pytania. I wciąż ciężko jest mi w nie uwierzyć.

Informacje o emisji najnowszego, 23 sezonu Top Gear na BBC Brit

Moja rozłąka z Top Gear w polskiej telewizji trwa od bardzo dawna. Konkretnie od 2007 roku, kiedy to odkryłem, jak duże opóźnienia w emisji kolejnych sezonów miało TVN Turbo i jak wiele tracę. W Internecie dostępne odcinki miały kilka przewag nad tymi z TV nad Wisłą. Po pierwsze wspominana już przeze mnie aktualność – nie trzeba było czekać miesięcy na premierę nowych odcinków w Polsce. Dodatkowo odcinki te dostępne były w lepszej jakości (mimo, że o Top Gear w HD nikt wtedy jeszcze nie myślał), były dłuższe (w polskiej wersji wycinano część materiałów, aby zmieścić się w godzinie zegarowej z kilkunastoma minutami reklam), oraz nie miały lektora, który przeinaczał wiele żartów, czy gry słów obecne w programie.

To mnie zniechęciło na długo, przez co informacje o Top Gear dostępnym w BBC Knowledge, czy jego powrocie do TVN Turbo, a później na główną antenę TVN przyjmowałem dosyć chłodno. Mnie to niejako nie dotyczyło.

W ramówce BBC Brit mamy wiele Top Gear

Nowa seria Top Gear w BBC Brit

BBC ostatnio przemodelowało swoją ofertę programową w naszym kraju. Wprowadzone zostały nowe kanały, w tym BBC Brit oraz wersja w wysokiej rozdzielczości – BBC Brit HD. Ich flagową pozycją ramówki miał być najgorętszy towar eksportowy brytyjskiego nadawcy, czyli oczywiście trio: Jeremy Clarkson, Richard Hammond oraz James May testujące samochody.

Miałem jednak obawy, czy znowu nie będzie to powtórka z TVN Turbo, czyli skrócona, z obowiązkowym lektorem. Okazuje się jednak, że seria 22 Top Gear w BBC Brit w końcu wygląda tak, jak powinno. Włączyłem na próbę sobie 3 odcinek 22 serii. I co? I zobaczyłem faktycznie zupełnie nowy epizod, który ma swoją premierę równolegle z tym w brytyjskim BBC Two! Szybkie przeskoczenie w menu dekodera i już lektor był wyłączony, a do moich uszu dotarły oryginalne, angielskie głosy. Nie sprawdzałem jeszcze czy nic nie zostało wycięte względem angielskiej wersji – jednak fakt, że Top Gear w programie BBC Brit zajmuje 80 minut każe sądzić, że w Polsce mamy wierną kopię oryginału.

James May, Richard Hammond oraz Jeremy Clarkson

Osobiście jestem zachwycony. Top Gear w BBC Brit nie ma żadnych opóźnień w emisji, ma opcjonalnego lektora i najpewniej nie jest w żaden sposób skrócone. Ponadto jest w świetnej jakości HD 1080i oraz z dźwiękiem wysokiej jakości. Po zobaczeniu czegoś takiego czuję się, jako Polak, doceniony. Długo musieliśmy czekać na „ludzkie” traktowanie jeśli chodzi o Top Gear. W końcu się doczekaliśmy. Biję brawo BBC Brit i sądzę, że stacja ta zyskała właśnie jednego nowego widza.

Oczywiście minusem oglądania Top Gear w polskiej telewizji jest fakt, że program przerywany jest blokami reklamowymi. Jednak takie są uroki stacji TV, na czymś muszą one zarabiać, więc nie traktuję tego jako wadę Top Gear w BBC Brit, a po prostu jako cechę. Stacja ta nie jest kanałem premium, płatnym dodatkowo, więc braku reklam nie mamy co wymagać.

Kiedy i gdzie oglądać nowe odcinki Top Gear?

Krótkie uwagi techniczne na koniec: nowe odcinki 22 serii Top Gear w BBC Brit oraz BBC Brit HD mają premierę w każdą niedzielę o godzinie 21:00.

4 KOMENTARZE

  1. […] Nie pytam „czy warto oglądać?”, bo jak sądzę powyższe przedstawienie punktów programu powinno przekonać każdego, że nowy odcinek Top Gear – S22E04 – po prostu trzeba obejrzeć. Doprecyzowuję zatem gdzie i kiedy. Niedziela, 15 luty 2015 r., godzina 21:00 – wtedy każdy fan motoryzacji powinien usiąść przed telewizorem. Top Gear oglądać można w Polsce na antenie BBC Brit, oraz BBC Brit HD (tam dostępna będzie jakość 720p, albo 1080i – w zależności od ustawień dekodera). Ja już się nie mogę doczekać, zwłaszcza, że Top Gear w Polsce pokazywane jest w końcu tak, jak należy. […]

Najnowsze teksty

Cupra Formentor 2.0 TSI 190 KM DSG – TEST

Cupra Formentor na początku był modelem przeznaczonym do montowania w nim mocnych silników z mocą 250-300 KM. Obecnie jednak...