S1 obwodnica Oświęcimia. Kiedy otwarcie części trasy Mysłowice – Bielsko Biała?

Na mapie Polski zawierającej drogi ekspresowe i autostrady coraz mniej jest „dziur” – czyli miejsc, w których poszczególne odcinki najwyższych kategorii przedzielane są starymi szlakami, drogami krajowymi. Wciąż jednak sytuacja nie jest idealna i jednym z takich miejsc jest S1 na południu naszego kraju.

Droga istotna, bo od autostrady A1 prowadzi aż do granicy ze Słowacją w miejscowości Zwardoń. Jeszcze dalej zagłębiając się w istotność drogi S1, wypada powiedzieć o fragmencie Mysłowice – Bielsko Biała, który w części został ukończony, w części trwają prace budowlane – ale dopiero teraz można powiedzieć, że czas dokończenia budowy całego odcinka łączącego te dwa miasta wkracza w decydującą fazę. Oto bowiem GDDKiA podpisała umowę na realizację obwodnicy Oświęcimia, która w połączeniu z innymi budowanymi odcinkami ma odciążyć zbierającą obecnie ruch DK1.

Obwodnica Oświęcimia – budowa, kiedy koniec prac?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że przetarg na budowę odcinka omijającego Oświęcim wybuduje firma Budimex, która zaoferowała najniższą cenę 467,6 mln zł. Ponadto zaproponowała skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące i wydłużenie gwarancji na 5 lat. Łącznie w przetargu wzięło udział 10 firm, które mogą jeszcze składać odwołania.

W ramach zadania Budimex wykona 9 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej, która przebiegać będzie po nowym śladzie i łączyć się będzie z istniejącą DK44. Powstaną też trzy mosty, nad rzekami: Młynówka, Sola i Wisła. Wraz z sąsiednimi odcinkami S1, które są w budowie lub niedawno podpisano w ich sprawach umowę, droga ekspresowa Mysłowice – Bielsko Biała ma być ukończona w 2024 roku. Odcinek wokół Oświęcimia ma być objęty szczególnym nadzorem ze względu na bliskość niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Najnowsze teksty

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 120 KM Executive – TEST

Hyundai Kona nigdy nie był samochodem o neutralnych liniach nadwozia. Druga generacja wprowadziła jednak jego specyficzność stylistyczną na zupełnie...