Autostrada A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki. Kiedy otwarcie?

Prawobrzeżna część Warszawy pod kątem drogowym przypomina obecnie jeden wielki plac budowy. Trwa tam budowa kontynuacji obwodnicy Warszawy S2, na ukończeniu jest również S17 prowadząca do Lublina. Niemniej istotną drogą będzie jednak autostrada A2, która połączy Mińsk Mazowiecki ze stolicą. Kiedy budowa się zakończy?

Mam tutaj dokładnie na myśli odcinek liczący 14,6 km. Zaczyna się on blisko Warszawy, węzłem Lubelska. Następnie prowadzi na wschód, gdzie powstaje węzeł Konik. Za nim mamy już nieprzerwany autostradowy ciąg, który doprowadzi nas do istniejącej już części A2 – obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Budowa A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki

Cały omawiany odcinek będzie miał nawierzchnię betonową i buduje go firma Polaqua. Na przełomie 2019 i 2020 roku zaawansowanie na budowie oscylowało wokół 50%, co budziło pewne obawy względem oddania tej drogi do użytku zgodnie z planem, w czerwcu 2020 roku. Zimą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że jeszcze w wakacje kierowcy będą mogli pojechać nową trasą. Później niestety nadszedł koronawirus i chociaż ryzyko zakażenia na budowie A2 jest stosunkowo małe np. względem wizyty w sklepie, to odcisnął na autostradzie A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki swoje piętno. Mam tu na myśli problemy ze skompletowaniem załogi na budowach – wielu obywateli Ukrainy wraz z początkiem pandemii podobno opuściło Polskę, zostawiając niedobory kadrowe.

Wykonawca poprosił GDDKiA o przedłużenie terminu oddania drogi ze względu na te okoliczności. Urzędnicy analizują wnioski, przy czym prace na budowie wciąż posuwają się na przód. Czy uda się dokończyć odpowiednio dużo rzeczy na autostradzie A2 w wakacje? O tym przekonamy się za jakiś czas. Trzymajmy kciuki, aby kierowcy mogli pojawić się na budowanym odcinku jak najszybciej, ponieważ istniejący obecnie układ drogowy, oparty o DK2 zdecydowanie nie jest przygotowany na ruch obecnie się na nim znajdujący. Autostrada tę sytuację w znacznym stopniu poprawi.

Najnowsze teksty

Cupra Formentor 2.0 TSI 190 KM DSG – TEST

Cupra Formentor na początku był modelem przeznaczonym do montowania w nim mocnych silników z mocą 250-300 KM. Obecnie jednak...