Stacje Orlen mają nowe paliwa – EFECTA. Zmieni się jakość, a czy ceny?

Dotychczas podjeżdżając na stacje Orlen przy dystrybutorze spotkać można było bardziej „sportowe” paliwa Verva, a także zwykłą benzynę EuroSuper 95 oraz olej napędowy EkoDiesel Ultra. Od kwietnia 2018 koncern wprowadza jednak zmiany, które skutkują zastąpieniem ostatnich dwóch wymienionych paliw nowymi, o nazwie Efecta. Co z tej zmiany wynika?

Przede wszystkim cena zarówno benzyny, jak i oleju napędowego Efecta ma nie pójść w górę względem tego, z czym mieliśmy do czynienia dotychczas – jedynie właściwości paliw mają ulec poprawie.

Benzyna EFECTA 95

95-oktanowa benzyna według badań ma usuwać do 65% istniejących osadów, a ryzyko pojawiania się nowych ma minimalizować o nawet 98%. Są to oczywiście dane zmienne i Orlen chwali się maksymalnymi wartościami – warto brać to pod uwagę. Według testów EFECTA 95 ma również o 30% lepszą smarność w porównaniu do zwykłej benzyny nieuszlachetnionej, co w konsekwencji ma przełożyć się na mniejsze zużycie silnika.

EFECTA 95 ma również zmniejszyć emisję cząstek stałych o 51% i tlenków azotu o około 8%, względem paliw nieuszlachetnionych.

Rafineria Orlen

Olej napędowy EFECTA Diesel

Podobnie Orlen reklamuje swój nowy olej napędowy. Ma on utrzymywać w czystości elementy silnika i układu paliwowego, a także wymywać istniejące osady. Już po pierwszym tankowaniu do pełna ilość osadów ma zostać zmniejszona o minimum 50%. Regularna jazda ma przywracać początkową wydajność wtryskiwaczy do 98%, a pompy i wtryskiwacze mają pracować sprawniej dzięki ograniczonemu tarciu.

Podobnie jak benzyna, również olej napędowy ma redukować emisję szkodliwych substancji. W przypadku EFECTA Diesel ma być to odpowiednio 44% w przypadku cząstek stałych i 4% jeśli chodzi o tlenki azotu.

Powyższe dane uzyskane zostały podczas testów w laboratoriach SGS, a także na drogach – te próby przeprowadziła firma BOSMAL. O ile ktoś nie dysponuje swoim laboratorium, to pozostaje tylko uwierzyć Orlenowi i obserwować zachowanie swoich samochodów „zalewanych” EFECTĄ, aby wyrobić własne zdanie na ten temat. Różnice jak sądzę nie będą ogromne, ale nawet kilka procent poprawy będzie pozytywne – o ile faktycznie ceny paliw na stacjach Orlen nie ulegną zmianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

Skoda Karoq 1.5 TSI 150 KM DSG Style – TEST

Skoda Karoq to bardzo rozsądna propozycja w gronie średniej wielkości SUV'ów. Samochód powstał w czasach, gdy w czeskiej firmie...