Każdy, kto chociaż raz podjechał na stację benzynową i ustawił się pod złym dystrybutorem, niech podniesie rękę. Nie trzeba być wcale osobą ponadprzeciętnie roztrzepaną, aby zapomnieć czy wlew paliwa w naszym samochodzie znajduje się z lewej czy z prawej strony. Jest jednak bardzo łatwy sposób, aby sobie o tym przypomnieć nie wysiadając z auta.
W każdej sekundzie otacza nas masa różnych bodźców, które atakują wszystkie nasze zmysły. Czytałem kiedyś opracowanie naukowe, w którym badacze oszacowali ile dociera do nas różnych danych z otoczenia – obrazów, dźwięków, zapachów itp. Nie pamiętam dokładnych rezultatów, ale wartości te szły w gigabajty i to osiąganych wcale nie w długich przedziałach czasowych.
Aby nie zwariować trzeba selekcjonować informacje i zapamiętywać te, które są dla nas faktycznie ważne. Wiedza, czy wlew paliwa w samochodzie znajduje się z lewej czy z prawej strony raczej się do grupy istotnych nie zalicza. Oczywiście jeśli stacja benzynowa majaczy tuż przed nami, a na zestawie wskaźników pali się rezerwa, to jest ona ważna – ale tylko chwilowo. Po odjechaniu od dystrybutora możemy o niej zapomnieć i nikomu nie stanie się krzywda.
Z której strony wlew?
Aby nie trzeba było pamiętać do którego dystrybutora na stacji podjechać i aby wyeliminować pomyłki producenci od pewnego czasu zaczęli stosować drobne udogodnienie, które jest jednak łatwo przeoczyć. Obok wskaźnika paliwa w zegarach w samochodzie znajduje się malutka strzałeczka, która pokazuje z której strony trzeba podejść do auta, aby napełnić bak. Testując samochody mam styczność z różnymi markami i faktycznie – obecnie ciężko jest znaleźć producenta, który w ten sposób nie sygnalizowałby strony, po której znajduje się wlew paliwa. Przejrzałem zdjęcia zegarów aut kilkunastu producentów i tylko w modelach Renault i DS nie znalazłem strzałeczki przy ikonie dystrybutora.
U reszty ona występuje, ale nawet jeśli jej u siebie nie spotkamy, to można przyjąć prostą zasadę – auta azjatyckie mają wlew po lewej stronie, a europejskie po prawej. Zasada obowiązuje praktycznie w 100% przypadków – analizując zdjęcia nie znalazłem ani jednego odstępstwa od tej reguły. Zatem jeżdżąc samochodami marki:
Audi, Citroen, Fiat, Ford, Mercedes, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Volkswagen, Volvo możemy podjeżdżać na stację tak, by dystrybutor paliwa mieć po prawej stronie.
Honda, Hyundai, Lexus, Mazda, Mitsubishi, Nissan, SsangYong, Toyota – tutaj lepiej celować w dystrybutor z lewej strony.
Mam nadzieję, że znając znaczenie tej małej strzałki nikt nie podjedzie pod nie to stanowisko na stacji benzynowej, co potrzeba :)
Jeszcze inna teoria mówi, że wlew jest pokazany na ikonie dystrybutora (dotyczy aut gdzie nie ma strzałeczki) po przez usytuowanie „pistoletu”. W moim amerykańcu obie teorie się nie sprawdzają.
W Renault (które strzałeczki nie ma) i w moim prywatnym Peugeocie 306 to nie działa – pistolet jest z jednej strony, wlew z drugiej ;)
Akuratnie w mojej Lagunie I brak strzałeczki, ale „pistolet” na ikonie dystrybutora jest po stronie wlewu.