Z której strony jest wlew paliwa w samochodzie – jak to łatwo sprawdzić?

Każdy, kto chociaż raz podjechał na stację benzynową i ustawił się pod złym dystrybutorem, niech podniesie rękę. Nie trzeba być wcale osobą ponadprzeciętnie roztrzepaną, aby zapomnieć czy wlew paliwa w naszym samochodzie znajduje się z lewej czy z prawej strony. Jest jednak bardzo łatwy sposób, aby sobie o tym przypomnieć nie wysiadając z auta.

W każdej sekundzie otacza nas masa różnych bodźców, które atakują wszystkie nasze zmysły. Czytałem kiedyś opracowanie naukowe, w którym badacze oszacowali ile dociera do nas różnych danych z otoczenia – obrazów, dźwięków, zapachów itp. Nie pamiętam dokładnych rezultatów, ale wartości te szły w gigabajty i to osiąganych wcale nie w długich przedziałach czasowych.

Aby nie zwariować trzeba selekcjonować informacje i zapamiętywać te, które są dla nas faktycznie ważne. Wiedza, czy wlew paliwa w samochodzie znajduje się z lewej czy z prawej strony raczej się do grupy istotnych nie zalicza. Oczywiście jeśli stacja benzynowa majaczy tuż przed nami, a na zestawie wskaźników pali się rezerwa, to jest ona ważna – ale tylko chwilowo. Po odjechaniu od dystrybutora możemy o niej zapomnieć i nikomu nie stanie się krzywda.

Strzałka sygnalizująca wlew paliwa - Seat

Z której strony wlew?

Aby nie trzeba było pamiętać do którego dystrybutora na stacji podjechać i aby wyeliminować pomyłki producenci od pewnego czasu zaczęli stosować drobne udogodnienie, które jest jednak łatwo przeoczyć. Obok wskaźnika paliwa w zegarach w samochodzie znajduje się malutka strzałeczka, która pokazuje z której strony trzeba podejść do auta, aby napełnić bak. Testując samochody mam styczność z różnymi markami i faktycznie – obecnie ciężko jest znaleźć producenta, który w ten sposób nie sygnalizowałby strony, po której znajduje się wlew paliwa. Przejrzałem zdjęcia zegarów aut kilkunastu producentów i tylko w modelach Renault i DS nie znalazłem strzałeczki przy ikonie dystrybutora.

U reszty ona występuje, ale nawet jeśli jej u siebie nie spotkamy, to można przyjąć prostą zasadę – auta azjatyckie mają wlew po lewej stronie, a europejskie po prawej. Zasada obowiązuje praktycznie w 100% przypadków – analizując zdjęcia nie znalazłem ani jednego odstępstwa od tej reguły. Zatem jeżdżąc samochodami marki:

Audi, Citroen, Fiat, Ford,  Mercedes, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Volkswagen, Volvo możemy podjeżdżać na stację tak, by dystrybutor paliwa mieć po prawej stronie.

Skoda Octavia - zegary i strzałka w prawo

Honda, Hyundai, Lexus, Mazda, Mitsubishi, Nissan, SsangYong, Toyota – tutaj lepiej celować w dystrybutor z lewej strony.

Mitsubishi ASX - zegary i wlew po lewej

Mam nadzieję, że znając znaczenie tej małej strzałki nikt nie podjedzie pod nie to stanowisko na stacji benzynowej, co potrzeba :)

3 KOMENTARZE

  1. Jeszcze inna teoria mówi, że wlew jest pokazany na ikonie dystrybutora (dotyczy aut gdzie nie ma strzałeczki) po przez usytuowanie „pistoletu”. W moim amerykańcu obie teorie się nie sprawdzają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

4 samochody, których premiera ucierpiała przez koronawirusa

Wiosna to jeden z najlepszych momentów, aby przedstawiać klientom nowe samochody - drugim z nich jest jesień,...

Odkażanie, dezynfekcja samochodu – jak zadbać o higienę auta w trakcie epidemii?

Higiena jest istotna w każdych warunkach – według badań gdyby ludzie dbali o nią cały czas, to zapadalność na „zwykłe” choroby spadłaby o kilkadziesiąt...

Ubezpieczenie OC samochodu – jak koronawirus wpłynął na ceny?

Zmiany cen, jakie wywoła zawierucha związana z wirusem COVID-19 trudno jest jeszcze oszacować. Na chwilę obecną gospodarka jeszcze jakoś się trzyma „siłą...

Dacia Sandero 2021 – zdjęcia szpiegowskie, zmiany, kiedy premiera?

Niektóre samochody nie rozpalają specjalnie wyobraźni. Nie podaje się ich za przykład tego, dlaczego motoryzacja jest ekscytująca. Nie znajdują się na tapetach wielu telefonów...

Ceny paliw w Polsce w kwietniu 2020 są rekordowo niskie

Życie nie jest sprawiedliwe – to stwierdzenie od zawsze jest aktualne, a obecnie jako przykład jego obowiązywania można podać ceny benzyny i oleju napędowego...