Poszukujesz alkomatu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie!

Osoby, które po raz pierwszy kupują alkomat na własny użytek, bardzo często nie wiedzą, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Czy wszystkie dostępne na rynku urządzenia warte są uwagi?

Aby zawsze mieć stuprocentową pewność, że po zakrapianym wieczorze można wsiąść bezpiecznie za kierownicę, warto zaopatrzyć się w alkomat osobisty. Trzeba jednak podkreślić, że tylko urządzenie wysokiej jakości gwarantuje wiarygodny i zgodny z prawdą wynik.

Dlaczego zakup alkomatu na własny użytek jest dobrym pomysłem?

Nie ma co ukrywać, że żyjemy w kraju, w którym kultura spożywania alkoholu jest mocno zakorzeniona. Oczywiście nie ma nic złego w umiarkowanym spożyciu wysokoprocentowych trunków, pod warunkiem jednak, że nie wsiada się po nich za kierownicę. I tutaj właśnie przydatny może okazać się alkomat.

Przepisy prawa jasno określają, że prowadzić pojazd można w sytuacji, kiedy stężenie alkoholu we krwi jest niższe niż 0,2 promila. Wiele osób po zakrapianym wieczorze ma problem z określeniem swojego stanu. Trzeba podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu, samopoczucie nie jest żadnym wyznacznikiem trzeźwości. Można czuć się doskonale, podczas gdy w krwi wciąż krąży zdradziecki alkohol. Pewność da wyłącznie badanie alkomatem. Dlatego warto zainwestować w to niewielkie, ale jakże przydatne, urządzenie.

Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny – na jaki się zdecydować?

Osoby z bardzo ograniczonym budżetem bardzo często decydują się na zakup alkomatu półprzewodnikowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwłaszcza najtańsze urządzenia są zazwyczaj bardzo niedokładne i mogą przekłamywać podawane wyniki. Co więcej, w ich przypadku wystarczy zaledwie kilkukrotny kontakt z alkoholem w wydychanym powietrzu, by urządzenie wymagało ponownej kalibracji. Błędy konstrukcyjne w przypadku alkomatów przewodnikowych często skutkują przypadkowymi wynikami pomiarów. Dobry alkomat można poznać po tym, że przy kilku powtórzonych z rzędu pomiarach za każdym razem podaje taki sam wynik.

Dlatego też osoby, które rozglądają się za wiarygodnym alkomatem, powinny zdecydować się na urządzenie elektrochemiczne. Jeszcze do niedawna zakup alkomatu tego typu był stosunkowo dużym wydatkiem, jednak obecnie ceny tego typu sprzętu znacząco spadły. Wysokiej jakości alkomat elektrochemiczny można kupić za zaledwie kilkaset złotych.

Czym powinien charakteryzować się dobry alkomat?

Warto pamiętać o tym, że w celu uzyskania wiarygodnego pomiaru, należy wydmuchać do alkomatu odpowiednią ilość powietrza. Tymczasem niektóre najtańsze, dostępne na rynku urządzenia, nie posiadają czujnika przepływu powietrza, Co oznacza, że niezależnie od tego, czy wymiar został wykonany prawidłowo, podadzą wynik. Niestety, niekoniecznie będzie on zgodny z prawdą. Dobrej jakości alkomat wyposażony jest w ustnik, natomiast zewnętrzny czujnik nie jest dobrym rozwiązaniem.

W przypadku dobrego alkomatu bardzo ważne jest, by podawał powtarzalne wyniki. Jeśli pierwszy pomiar wskazał 0,5 promila, to każdy kolejny przeprowadzony u tej samej osoby w tym samym czasie, powinien być identyczny. Podkreślić także warto, że na wynik podawany przez alkomat w żaden sposób nie powinien wpływać poprzedni pomiar. Jeśli z alkomatu korzystała osoba, która uzyskała wynik 2 promili, to kolejny pomiar wykonany u osoby trzeźwej bezwzględnie powinien wykazać zero.

Wysokiej jakości alkomaty to urządzenia, które wymagają przeprowadzenia kalibracji przynajmniej raz do roku. Niezależnie od tego, jak wiele pomiarów zostało wykonanych przy pomocy danego urządzenia, jego serwisowanie jest bardzo ważne. W przypadku najtańszych alkomatów kalibracja często nie jest wymagana – co nie świadczy o nich zbyt dobrze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Osoby zdecydowane na zakup alkomatu powinny wiedzieć, na jakie parametry urządzenia warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu. Są to:

  • czujnik przepływu powietrza – specjalny sensor informuje osobę badaną o tym, jak dużo powietrza należy wprowadzić do urządzenia, by uzyskać wiarygodny wynik,
  • tryb pracy– każdy alkomat może pracować w trybie aktywnym. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowo funkcję trybu pasywnego – pomiaru bez udziału badanego. Dzięki niej można wykonać pomiar u osoby, która odmawia współpracy lub jest nieprzytomna,
  • liczba pomiarów – każdy wysokiej jakości alkomat posiada z góry określoną żywotność. Po wykonaniu wyznaczonej liczby pomiarów należy skalibrować urządzenie,
  • wyświetlacz – duży i czytelny wyświetlacz znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia,
  • dodatkowe wyposażenie – w przypadku alkomatów elektrochemicznych przydatne mogą okazać się dodatkowe ustniki, zwłaszcza jeśli z urządzenia będzie korzystało kilku kierowców.

Alkomat do użytku osobistego to bardzo przydatne urządzenie, które zawsze warto mieć pod ręką rano po zakrapianym wieczorze. Biorąc pod uwagę, że dobrej jakości alkomaty można kupić już za kilkaset złotych, to nie warto się zastanawiać. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to wysoka jakość urządzenia, gwarantująca rzetelne i wiarygodne pomiary.

Najnowsze teksty

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 120 KM Executive – TEST

Hyundai Kona nigdy nie był samochodem o neutralnych liniach nadwozia. Druga generacja wprowadziła jednak jego specyficzność stylistyczną na zupełnie...