Punkty karne – jak sprawdzić ich ilość online? W 2017 w końcu to możliwe

Dostanie mandatu za przewinienie w ruchu drogowym to nic przyjemnego. Poza stratami finansowymi taka sytuacja wiąże się najczęściej również z powiększeniem osobistego konta o dodatkowe punkty karne, które jednak po jakimś czasie znikają. Ale jak dowiedzieć się czy przedawnienie już nastąpiło, czy jeszcze nie? Internet przychodzi tu z pomocą.

Dotychczas bez prowadzenia rejestru nieprzyjemnych spotkań z policją wraz z datami ciężko było w 100% podać dokładną ilość punktów na koncie. Przyjrzyjmy się z resztą pokrótce jak wyglądają przepisy.

Punkty karne – limit i kasowanie

W myśl obowiązujących w 2017 roku przepisów prawo jazdy zabierane jest, gdy kierowca przekroczy limit wynoszący 24 punktów karnych w ciągu roku. Gdy tak się stanie prawo jazdy nie zostaje zabrane bezpowrotnie, ale jego właściciel ma miesiąc na udanie się na szkolenie trwające 28 godzin lekcyjnych, czyli 4 pełne dni. Po jego ukończeniu może uzyskać dokument ponownie. Gdy w ciągu kolejnych 5 lat kierowca znowu przekroczy limit to z automatu utraci uprawnienia do prowadzenia samochodu i będzie musiał udać się ponownie na kurs.

Policja - sygnały świetlne

Obecnie zniknęła możliwość skasowania sobie punktów karnych dzięki udziale w jednodniowym kursie reedukacyjnym, na którym psychologowie i policjanci straszyli trochę kierowców pokazując np. drastyczne zdjęcia z wypadków. To niezbyt przyjemne doświadczenie pozwalało na skasowanie 6 punktów karnych. Teraz gdy ktoś zbliża się do limitu, to musi po prostu uważać, bo punkty kasują się dopiero po roku.

Sprawdzenie przez Internet

Jeśli ktoś popełni kilka mniejszych wykroczeń w ciągu roku to łatwo jest się pogubić które punkty jeszcze obowiązują, a które już się przedawniły, co finalnie prowadzi generalnie do problemów z połapaniem się jaki jest nasz „stan posiadania”. Zweryfikować to można udając się na komendę policji, ale nie jest to specjalnie wygodne rozwiązanie.

Od 1 kwietnia 2017 roku sprawa ulega znaczącemu uproszczeniu, ponieważ w serwisie http://obywatel.gov.pl (sprawia on, że obywatele Polski zamiast latać do urzędów niektóre sprawy mogą załatwiać online) pojawi się możliwość sprawdzenia właśnie liczby punktów karnych na koncie.

Komputer online

Aby móc sprawdzić te informacje będzie wystarczyło posiadać profil zaufany ePUAP, który wyrobić sobie można również na stronie, do której link dałem powyżej. Później już tylko logujemy się i sprawdzamy co nas interesuje. W systemie przedstawione będą:

  • data popełnienia wykroczenia
  • suma punktów karnych
  • dane pojazdu
  • dane kierowcy
  • miejsce,
  • informacja o liczbie tymczasowych punktów

Oby jak najrzadziej trzeba było korzystać z względu do tych danych, ale jeśli ktoś musi, to dobrze, że po 1 kwietnia 2017 będzie mógł robić to komfortowo online, a nie idąc na komendę policji, jak w średniowieczu :)

Zdjęcia : policja.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

KIA Stinger GT 3.3 T-GDI 366 KM – TEST

Współczesna motoryzacja coraz bardziej zmierza w kierunku racjonalności. Starające się łączyć kilka typów samochodów w jeden crossovery...

Volkswagen Golf 1.5 TSI EVO 130 KM Style – TEST

8 generacja Volkswagena Golf to bez wątpienia jedna z najgorętszych premier 2020 roku na rynku w Polsce. Samochód ten nie zmienił zupełnie...

Nissan Leaf e+ 217 KM 62 kWh Tekna – TEST

Nissan Leaf występuje w Polsce w dwóch wersjach. Słabsza ma silnik elektryczny o mocy 150 KM i baterie o pojemności 40 kWh....

Nowy Citroen C4 2020 jako crossover – zdjęcia i informacje

Citoren zaprezentował nowe wcielenie modelu C4. Samochód ten doskonale pokazuje, jak zmienia się podejście do motoryzacji u producentów. Wynika to z dwóch...

Elektryczne dostawczaki – Opel Vivaro-e, Peugeot e-Expert, Citroen e-Jumpy

Samochody elektryczne wciąż trudno jest postrzegać jako pełnoprawne zastępstwo dla pojazdów z silnikami spalinowymi. Producenci czynią jednak kolejne kroki, aby tak się...