Wakacje samochodem – jak przygotować auto do długiej podróży?

Lato to idealny okres do jazdy samochodem, zwłaszcza w dłuższe podróże. Jest ciepło, więc nie trzeba skrobać szyb, nawierzchnie są suche i przyczepne, a dni długie. Przed wyruszeniem w drogę warto jednak zadbać o sprawdzenie kilku elementów, aby jazda przebiegła bez niespodzianek.

1. Opony

Jedna z najważniejszych rzeczy w samochodzie – w końcu to jedyny element, który łączy go z asfaltem. Przed dłuższą podróżą zdecydowanie warto je sprawdzić. Po pierwsze ciśnienie. Na niemal każdej stacji benzynowej są już dostępne kompresory, gdzie można łatwo podpompować koła. Nieraz zdarzają się już nowoczesne urządzenia, które same odczytują aktualne ciśnienie i wtłaczają tylko tyle powietrza, ile sobie tego zażyczymy.

Mitsubishi Space Star - felga

Również sam stan ogumienia odgrywa dużą rolę, ponieważ w dalszej podróży mogą trafić nam się odcinki, które pokonamy jadąc autostradą albo ekspresówką, czyli drogi zdecydowanie bardziej wymagające dla gum niż codzienne toczenie się w korku w mieście. No i nigdy nie wiemy na jakie warunki trafimy, a uszkodzenie koła kilkaset kilometrów od domu to pewnie nic przyjemnego…

2. Światła

Analogiczna sytuacja jak powyżej w przypadku opon. Podczas codziennej jazdy na krótszych dystansach nawet jeśli przepali nam się żarówka, to żadnego dramatu nie będzie. Niektórzy zapominalscy kierowcy jadą nawet w nocy z wyłączonymi światłami i, chociaż wyglądają dziwnie, to doskonale wszystko widzą, bo latarnie w terenie zabudowanym załatwiają sprawę.

Audi A3 Limousine - światła LED

Na trasie jednak często po wyłączeniu świateł nie widzimy absolutnie nic, więc dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie żarówki/ksenony/LED’y świecą (podczas jazdy bocznymi drogami długie światła bardzo się przydają, więc nie można o nich zapomnieć) oraz czy mamy w pogotowiu zapasowe źródła światła, jeśli coś przepali się „w boju”. Ta porada dotyczy głównie klasycznych żarówek, ponieważ w nowych samochodach o samodzielnej wymianie np. światła matrix LED nie mamy co marzyć :)

3. Klimatyzacja

W lato zazwyczaj jest ciepło, a w aucie z gorącem walczy układ klimatyzacji. Robi to jednak sprawnie tylko wtedy, gdy jest w dobrym stanie technicznym. Dlatego uzupełnienie czynnika chłodzącego, sprawdzenie szczelności pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu, albo niewielkiej wydajności układu. Wielkiej filozofii tu nie ma.

Skoda - klimatyzacja

4. Aktualna mapa

Coraz częściej za szybami w samochodach spotkać można uchwyty na smartfony i odpalone np. Mapy Google, robiące za nawigację. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie, ponieważ takie mapy są zawsze aktualne, a ponadto trasa obliczana jest z uwzględnieniem warunków panujących na drodze, przez co możemy uniknąć np. korka spowodowanego wypadkiem.

Ale nie każdy lubi, gdy za urządzenie nawigacyjne robi smartfon, dlatego wciąż w wielu samochodach królują dedykowane, „tradycyjne” nawigacje GPS. A tam aktualność trasy nie jest wcale taka oczywista, ponieważ najczęściej za uaktualnienie map trzeba płacić. Nie są to zazwyczaj ogromne sumy, których spora część może się zwrócić w kosztach paliwa. Co by nie mówić w Polsce powstaje sporo nowych dróg, które naprawdę skracają podróż i pozwalają oszczędzić czas i pieniądze. Warto, by nawigacja była z nimi na bieżąco.

Przerysowany przykład – osoba, która od 2 lat nie zaktualizowała map jadąc z Warszawy do Wrocławia jadąc zgodnie ze wskazaniami GPS „przeoczy” S8 i będzie tłuc się starą krajową „ósemką”.

Renault BOSE - głośnik

5. Odpowiednia muzyka

Wyjeżdżając poza tereny zabudowane radykalnie spada liczba stacji, które odbiera radio w samochodzie. Nieraz kończymy z „wielką trójką”, czyli Radiem Zet, RMF FM i Radem Maryja, co zbyt bogatym wyborem nie jest.

Dlatego polecam nie zapomnieć o tym, by zaopatrzyć się w odpowiednią porcję swojej muzyki, której nie przerwie żaden pseudozabawny prowadzący, reklamy, ani serwis informacyjny o pełnej godzinie. Propozycje co może znaleźć się na samochodowej playliście znajdziecie tutaj.

—-

A więc – życzę szerokiej drogi :)

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...