Forza Motorsport 6 – tego zazdroszczę posiadaczom Xbox One jako gracz na PS4

Od lat jestem wierny konsolom Sony i generalnie nie żałuję tego, że nigdy nie zdradziłem ich ze sprzętami Microsoftu. Jest jednak jedna seria, którą bardzo chętnie przygarnąłbym na swoim PlayStation 4, bo na tym sprzęcie gry tego typu nie ma.

Forza Motorsport miała być odpowiedzią Xboxa na serię Gran Turismo, która jest niemal definicją gier samochodowych na PlayStation. Początki nie były łatwe, bo Polyphony Digital – twórcy serii GT – mieli wiele lat doświadczenia w branży sięgającego jeszcze lat 90-tych, a studio Turn 10, które odpowiada za tworzenie Forza Motorport swój debiut zaliczyło dopiero w 2005 roku, kiedy to wydało pierwszą część serii.

Z biegiem czasu Gran Turismo trochę „zdziadziało”, a Forza stale się rozwijała, wydawane były kolejne części, wprowadzane innowacje. Sprawiło to, że z lekką zazdrością zaczynałem patrzeć w kierunku posiadaczy Xboxów – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w czasach PlayStation 3 na wydanie Gran Turismo na tę platformę musieliśmy czekać długie lata (konsola pojawiła się w 2007 roku, a gra w 2010).

Pagani Zonda w Forza Motorsport 6

Ale nawet gdy Gran Turismo 5 zadebiutowało na rynku i zagrałem w nie miałem wrażenie, że to jest ta sama gra, przy której bawiłem w 2005 roku, tylko z niesamowicie dopracowanymi modelami pojazdów. Archaizmów było bowiem w niej bardzo dużo. Tymczasem Forza sprawiała wrażenie czegoś świeżego, z zwłaszcza jej odmiana z otwartym światem – Forza Horizon.

Teraz patrzę na gameplaye z zapowiadanej na jesień 2015 roku kolejnej części – Forza Motorsport 6 – i myślę sobie „ech…zagrałbym w to!”. Na dobrej kierownicy (chociażby na zbliżającym się wielkimi krokami dla Xboxa One modelu Logitech G920) to będzie prawdziwa przyjemność.

https://www.youtube.com/watch?v=0CXqEHMgiFg

Tymczasem na PlayStation 4 zapowiadana jest kolejna część Gran Turismo…której jednak na horyzoncie za bardzo nie widać (a przynajmniej nie widać konkretów dotyczących jej premiery) i patrząc na to, co działo się parę lat temu ciężko jest szacować, czy znowu nie będziemy musieli czekać na nią np. do 2017 roku.

Obecnie na PS4 sytuacja dla fanów samochodówek nie jest taka zła, bo osoby preferujące zręcznościowe podejście mają DriveClub, a miłośnicy symulacji Project CARS. Jednak wciąż czegoś brakuje – takiej flagowej samochodówki, która będzie zachwycać wszystkich fanów motoryzacji posiadających tę konsolę. Xbox One taką grę wkrótce będzie miał. Mam nadzieję, że Gran Turismo 7 pojawi się prędzej niż później i wprowadzi takie zmiany, które sprawią, że zapomnę o Forzie. Na razie jednak patrzę na gameplaye i zazdroszczę :)

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Hyundai Tucson 1.6 230 KM Hybrid Executive – TEST

Nowy Hyundai Tucson pojawił się na rynku w 2020 roku i wiele osób zaskoczył swoim wyglądem, który był wyraźnie...