1.2 PureTech 110 KM – opinie o silniku. Dynamika, spalanie, kultura pracy

Dzięki zastosowaniu turbo, silniki w samochodach mogły w znaczący sposób zmniejszyć swoją pojemność, a zachować moc zarezerwowaną dla dotychczas większych jednostek napędowych. Tak chociażby powstał silnik 1.2 PureTech, który jest jedną z najważniejszych „benzyn” w koncernie PSA (Peugeot, Citroen), dedykowaną trochę mniejszym samochodom. Przyjrzyjmy się temu silnikowi bliżej – konkretnie wersji legitymującej się mocą 110 KM.

Swoje wrażenia dotyczące tego silnika opiszę opierając się na teście Citroena C3 Aircross, czyli niezbyt dużego, ale też nie aż tak małego crossovera z segmentu B.

Dynamika

Silnik ten montowany jest w mniejszych samochodach, których przeznaczeniem jest przede wszystkim miasto i w takich warunkach sprawdza się on bez zarzutu, zapewniając zupełnie wystarczającą dynamikę. Jakiekolwiek włączanie się do ruchu czy zmiana pasa wymagająca dynamiczniejszego przyspieszenia to dla 1.2 PureTech żadne wyzwanie, co z kolei przekłada się na większy komfort psychiczny osoby, która samochodem z tym silnikiem jedzie – bo wiadomo, że podczas manewrów „pary” nie zabraknie.

Poza miastem dynamika jest również dobra, ale tutaj już od temperamentu kierowcy zależy jak bardzo. Osoby o trochę spokojniejszym usposobieniu nie będą narzekały, bo 1.2 PureTech 110 KM pozwala sprawnie pokonywać drogi krajowe czy autostrady, bez obaw przed okazjonalnym wyprzedzeniem np. jakiegoś TIR-a. Gorzej jest, jeśli ktoś ma bardziej sportowe aspiracje i oczekuje mocy, która pozwoli mu „łykać” innych użytkowników drogi w sposób bardziej masowy. Do takich zastosowań 110 KM w PureTech się kiepsko nadaje, ale od silnika z taką mocą nikt rozsądnie myślący takiej dynamiki oczekiwać nie może.

Citroen C3 Aircross - POV

Kultura pracy

1.2 PureTech to silnik 3-cylindrowy o dosyć typowym, jak na tego typu jednostkę zachowaniu. Nie lubi on chociażby niskich obrotów. Podczas przyspieszania poniżej 2000 rpm jego dynamika – zwłaszcza na niższych biegach – jest gorsza, bardziej odczuwalne są również wibracje. Wyraźnie czuć jest, że 1.2 PureTech w niskich partiach obrotów nie znajduje się w swojej strefie komfortu.

Dlatego jeśli nie utrzymujemy prędkości, a chcemy ją zwiększyć, to redukcja czasami się przydaje – tak, aby ta bariera około 2000 obrotów na minutę została przekroczona. Wtedy poprawia się dynamika i to samo można powiedzieć o kulturze pracy, bo wibracje znikają.

Kolejną typową dla silników, które mają 3 cylindry kwestią w 1.2 PureTech 110 KM jest dźwięk. Najbardziej dostrzec można to podczas przyspieszania, kiedy spod maski dobiega charakterystyczny warkot, który mnie nie przeszkadzał – ale ja generalnie nie jestem przeciwnikiem brzmienia takich jednostek. Jeśli ktoś nie lubi dźwięków, które generują 3-cylindrowe silników, to też nie będzie bardzo narzekał, bo wspominany warkot jest delikatnie „wygładzony”.

Citroen C3 Aircross - jazda

Spalanie

W Citroenie C3 Aircross silnik benzynowy 1.2 PureTech spalił mi w mieście od 5,5 do 7 litrów. Tą dolną granicę osiągałem gdy jechałem spokojniej, poza godzinami szczytu – ale bez żadnego ecodrivingu. Po prostu trochę świateł, trochę płynnie pokonywanych odcinków. Aby osiągnąć 7 litrów, albo lekko przebić tę barierę trzeba trafić na duży ruch na drogach.

Poza miastem, jadąc te 90-100 km/h spalanie wynosi około 5 litrów, co jest dobrym wynikiem, dbającym o kieszenie osób, które jeżdżą samochodem z 1.2 PureTech pod maską w dłuższe trasy. Gdyby te trasy przebiegały po drodze szybkiego ruchu z ograniczeniem do 120 km/h, to jazda równa w limitem oznacza spalanie na poziomie 6,8 litra. Autostradowe 140 km/h wiąże się z ubytkiem 8,2 litra benzyny na każde 100 przejechanych kilometrów.

Podsumowując uważam, że 1.2 PureTech to bardzo przyjemny silnik, który jest chyba najrozsądniejszą propozycją, którą można zastosować pod maską małych samochodów Peugeot lub Citroen. Słabszy PureTech 82 KM, w którym nie znalazła się turbina to silnik przede wszystkim do miasta, bo w trasie zadowoli jedynie najbardziej spokojnych kierowców. Z kolei 130 KM w autach o mniejszych gabarytach nie uważam, aby było konieczne. Oczywiście im więcej mocy tym lepiej, ale za większą mocą idzie też w parze wyższa cena. A silnik w wariancie 110-konnym dobrze balansuje kwestie dynamiki pod maską i pieniędzy w portfelu.

1 KOMENTARZ

  1. Dziś odbyłem krótka jazdę próbną Citroenem C3 aircross z silnikiem 1,2 puretech 110KM. Podzielam opinie o jego dynamice i dźwięku, aczkolwiek z powodu braku rejestracji auta jazda odbyła się z mała prędkością wokół salonu Citroena. Silnik 1,2 wydaje się już sprawdzoną i mało awaryjną jednostką, ale z drugiej strony bardzo niepokojące są sygnały o CZĘSTYCH AWARIACH świec zapłonowych! Patrz: dyskusja http://www.francuskie.pl/1-2-puretech-nagroda-silnik-roku-2017/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

Budowa S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Kiedy otwarcie?

Mazury to jeden z najlepszych obszarów do jazdy w Polsce. Ale tylko jeśli przemieszczamy się po nich...

Nowy Ford Puma – kolejne silniki, skrzynie biegów, wersje wyposażenia

Najnowsze wcielenie Forda Puma pojawiło się na rynku już kilka miesięcy temu. Gdy wraz z początkiem wiosny 2020 uczestniczyłem w jego premierowych...

Budowa S19 Białystok – przetargi na kolejne odcinki Via Carpatia

W mało którym obszarze rozdźwięk pomiędzy Polską zachodnią i wschodnią jest tak duży, jak w drogownictwie. Na wschód od Warszawy sytuację ratuje...

Opel Mokka 2021 – informacje. Wygląd może być intrygujący

Opel w ostatnich latach całkiem mocno rozszerzył swoją paletę samochodów o podwyższonym nadwoziu. Trafiły do niej konstrukcje powstałe już po mariażu z...

KIA ProCeed GT 1.6 T-GDI 204 KM – TEST

Model ProCeed to debiut KII w obszarze modeli shooting brake. O tym jak udany, przekonywałem się testując przez tydzień usportowioną wersję GT,...