Budowa S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Kiedy otwarcie?

Mazury to jeden z najlepszych obszarów do jazdy w Polsce. Ale tylko jeśli przemieszczamy się po nich w celach rekreacyjnych, nastawiając się na napawanie pięknymi widokami i kontakt z przyrodą. Jeśli chcemy po prostu szybko przez nie przejechać, tak różowo nie jest. Dlatego wiele osób czeka na budowę drogi ekspresowej S16.

Śmiało będzie można nazwać ją kręgosłupem komunikacyjnym tego regionu. Gdy zostanie ukończona połączy Olsztyn, Mrągowo, Mikołajki, Orzysz i Ełk. Niestety moment, w którym pomiędzy tymi miejscowościami w pełni ukończona zostanie S16 jest bardzo odległy – większość odcinków nie jest nawet ujęta w planie finansowym, istnieje jedynie jako linie na mapie. Odcinek Borki Wielkie – Mrągowo ma jednak zupełnie odmienny status.

S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Kiedy otwarcie?

GDDKiA podpisała bowiem właśnie umowę na realizację wspominanego etapu drogi ekspresowej. Przetarg wygrała firma PORR, która za 625,9 miliona złotych wybuduje 13 kilometrów nowej trasy. Będzie ona posiadała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, w ramach kontaktu wybudowane zostaną też węzły Sorkwity, Bagienice, Mrągowo oraz przejścia dla zwierząt, co na w wielu miejscach dziewiczych Mazurach jest szczególnie istotne. Obwodnica Mrągowa poprowadzona będzie korytarzem południowo-zachodnim. Wykonawca ma 36 miesięcy na ukończenie budowy – oznacza to, że otwarcie na S16 Borki Wielkie – Mrągowo odbędzie się w 2023 roku.

Kiedy powstaną kolejne etapy S16? Na razie nie wiadomo. Na pewno jednak ich budowa nie będzie przebiegała gładko, ponieważ wielu lokalnych mieszkańców ma dużo zastrzeżeń związanych z budową drogi ekspresowej, która przebiegać będzie przez niezwykle malownicze tereny w tej okolicy. Obszar, który zarezerwować trzeba na S16 będzie ogromny, znacznie większy niż w przypadku zwykłej, jednojezdniowej „krajówki” – obawy są zatem uzasadnione. Z drugiej jednak strony, droga ta bardzo pomogłaby w rozwoju tego terenu. Dlatego choć droga ekspresowa na Mazurach w docelowym przebiegu jest jeszcze mocno odległa, to warto cieszyć się z tego co mamy. Tzn. podpisanej umowy na S16 Borki Wielkie – Mrągowo. No i z S51, która już istnieje i która łączy Olsztyn z Olsztynkiem i drogą S7.

Najnowsze teksty

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 120 KM Executive – TEST

Hyundai Kona nigdy nie był samochodem o neutralnych liniach nadwozia. Druga generacja wprowadziła jednak jego specyficzność stylistyczną na zupełnie...