Ubezpieczenie OC samochodu – jak koronawirus wpłynął na ceny?

Zmiany cen, jakie wywoła zawierucha związana z wirusem COVID-19 trudno jest jeszcze oszacować. Na chwilę obecną gospodarka jeszcze jakoś się trzyma „siłą rozpędu”, ale każdy dzień kwarantanny coraz bardziej ten rozpęd hamuje. Możemy jednak analizować dane historyczne – a kończący się właśnie pierwszy kwartał 2020 jest do tego idealną okazją. Jak sytuacja wygląda na rynku ubezpieczeń OC?

Patrząc na dane, które przygotował serwis Rankomat.pl – nie wpłynęła w żaden istotny sposób. Średnia cena ubezpieczenia OC dla samochodu w Polsce w I kwartale 2020 roku wyniosła 687 zł, co oznacza spadek względem tego samego okresu 2019 roku o 5 zł. Różnica jest zatem pomijalna i sądzę, że nawet ujęcie całego kwartału w porównaniu nie fałszuje wyników. Przy stabilnym poziomie w pozostałych kwartałach 2019 roku – jakiekolwiek tąpnięcie w marcu 2020 znacząco zmieniłoby łączny, kwartalny rezultat. Różnica wynosiłaby wtedy 200 czy 300 zł, a nie „piątaka”.

Ubezpieczenia OC w Polsce – statystyki

Będąc w tym temacie, warto wspomnieć też o bardziej szczegółowych danych. Np. tym jakie województwa płaciły najwięcej za OC. Wyraźnie powyżej średniej było mazowieckie (751 zł), pomorskie (781 zł) czy dolnośląskie (762 zł). Zaniżały ją z kolei opolskie (578 zł), świętokrzyskie (588 zł) i podkarpackie (566 zł). W poszczególnych województwach ceny zawyżały miasta – np. we Wrocławiu średnio za OC płacono 925 zł, a w Warszawie 837 zł.

Na cenę wpływał też stan cywilny – osoby będące w formalnym związku średnio płaciły 610 zł, a single 962 zł. Jeszcze większy wpływ miał za to wiek, bo osoba mające 62 lata średnio płaciła 560 zł za OC w pierwszym kwartale 2020 roku, a 20-latek już 1723 zł.

Jak sytuacja będzie kształtować się w najbliższych miesiącach? Nie da się tego oszacować – na razie jednak żadnych nerwowych ruchów cenowych na rynku ubezpieczeń OC samochodów nie zanotowano.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze teksty

Alpine A110S 1.8 Turbo 292 KM – TEST

We współczesnej motoryzacji coraz mniej jest samochodów, które można nazwać szalonymi i jednocześnie spalinowymi. Producenci nieraz eksperymentują, ale te...