Jak będą prezentować się modele Opla, które pojawią się na rynku w przyszłości? Niekoniecznie będą one identyczne jak GT X Experimental, na prezentacji którego byłem – ale na 100% będą czerpać z niego inspirację i niektóre rozwiązania.
GT X Experimental – jak sama nazwa wskazuje – jest bowiem samochodem koncepcyjnym, gdzie designerzy i konstruktorzy mogli trochę popuścić wodzę fantazji. Dlatego chociażby w GT X znaleźć można potężne drzwi z systemem, w którym przednie otwierają się w przeciwnym kierunku co tylne.
Obecne jest w nim również minimalistyczne, futurystyczne wnętrze oparte tylko o ekrany. Nie ma za to dywaników, a felgi mają jedynie 17”. Dzięki płynnemu połączeniu ich z oponami optycznie sprawiają one wrażenie znacznie większych.
Samochód ten, jak na model sygnalizujący przyszły kierunek Opla, nie ma oczywiście jednostki spalinowej, a silnik elektryczny. Pojemność akumulatora to 50 kWh i co ciekawe ma on możliwość ładowania indukcyjnego.
Wspominałem o wskazywaniu przez GT X Experimental kierunku na przyszłość – nie powinno zatem dziwić, że model ten ma bryłę kompaktowego SUV’a.
Pod kątem designerskim prezentowany koncept wygląda bardzo nowocześnie, ale dostrzec można w nim pewną inspirację historią marki – chociażby pas przedni nawiązuje trochę do Opla Manta, który nieprzypadkowo znalazł się na prezentacji.
Motyw stylistyczny nosi nazwę Opel Vizor i nawiązania do niego zobaczymy na pewno w przyszłych modelach niemieckiej marki.
W najbliższych latach motoryzację czekają spore zmiany, związane z odchodzeniem od silników spalinowych i kontrolowania samochodu przez człowieka, na rzecz elektryczności i systemów jazdy autonomicznej. GT X Experimental pozwala poczuć przedsmak tego, jak Opel na te zmiany zareaguje.
Firma zamierza robić to w oparciu o trzy wartości, mocno podkreślane na konferencji. Ich samochody mają być: niemieckie, przystępne, emocjonujące.