Punkty karne w 2018 roku – jakie zmiany w przepisach nas czekają?

2018 to rok zmian, które szczególnie zauważalne są w przepisach dotyczących kierowców. Tym razem tematem są punkty karne za wykroczenia drogowe. Warto przyjrzeć się zmianom jakie mają od połowy roku nastąpić w tej materii i zastanowić czy są one korzystniejsze dla kierowców czy też nie.

Zmiany o których mowa zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 roku. Dobrze jest wiedzieć co się stanie, kiedy od dnia obowiązywania nowych przepisów przekroczymy dopuszczalny limit 24 punktów karnych. Poniżej przedstawiam jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o punkty karne obecnie i jak będzie wyglądała od 4 czerwca 2018 roku.

Obecne przepisy dotyczące punktów karnych

Obecnie kierowcy, który przekroczy 24 punkty karne odbierane jest prawo jazdy. Aby odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów nie jest koniecznie aby taka osoba odbywała ponownie kurs. Musi jedynie przystąpić do egzaminu oraz otrzymać z niego pozytywną ocenę.

Jeśli chodzi o kierowców z dłuższym stażem , do 4 czerwca 2018 roku mają oni możliwość uczestnictwa w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Koszt takiego szkolenia nie jest mały bo wynosi od 300 zł do 500 zł. Dzięki udziałowi w takim szkoleniu kierowca może usunąć ze swojego konta 6 punktów karnych. Jednak pozbywać się w ten sposób niechcianych punktów karnych nie można częściej niż raz na 6 miesięcy.

Patrol policji

Sytuacja w przypadku młodych kierowców wygląda zupełnie inaczej. Kierowca, który uprawnienia do prowadzenia pojazdów posiada krócej niż rok nie może przekroczyć 20 punktów karnych. Po przekroczeniu tego limitu zostaje cofnięte mu prawo jazdy. Niestety dla młodego kierowcy skutkuje to koniecznością odbycia ponownie kursu i ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.

Warto również nadmienić, że młodzi kierowcy w przeciwieństwie do tych z dłuższych stażem nie mają możliwości usunięcia kilku punktów karnych ze swojego konta przy pomocy odbycia szkolenia w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Zmiany obowiązujące od 4 czerwca 2018 roku

Od dnia wejścia w życie nowych przepisów kierowca, który przekroczy 24 punkty karne nie straci prawa jazdy, tylko zostanie skierowany przez starostę na kurs reedukacyjny związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego. I jest też dobra wiadomość dla młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, ponieważ wszystkich kierowców będzie obowiązywał taki sam limit i zasady. Po prostu zniknie podział na kierowców z większym i mniejszym doświadczeniem. Odpłatny kurs reedukacyjny ma mieć formę zajęć warsztatowych oraz wykładów. Ma on trwać 28 godzin. Po odbyciu szkolenia konto kierowcy będzie wyzerowane z punktów karnych.

Konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy będzie obowiązywała tego kierowcę, który przekroczy 24 punkty karne i  nie podejdzie kursu reedukacyjnego od dnia doręczenia mu decyzji administracyjnej o skierowaniu na kurs.

Kontrola drogowa

Po odbyciu kursu reedukacyjnego kierowcę również czekają obowiązki i ograniczenia. W terminie 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu na kurs będzie musiał dostarczyć do starostwa zaświadczenie o jego ukończeniu. Co więcej, jeśli taka osoba w ciągu 5 lat ponownie przekroczy 24 punkty karne, to po prostu zostanie odebrane jej prawo jazdy.

Warto również zwrócić uwagę na zmianę dotyczącą przyznawania punktów karnych od 4 czerwca 2018 roku. Kierowca, który popełni kilka wykroczeń w ruchu drogowym jednorazowo nie otrzyma więcej niż 10 punktów karnych.

Trudno w tej chwili jednoznacznie stwierdzić czy zmiany wprowadzone od 4 czerwca 2018 roku będą bardziej korzystne czy mniej. Zapewne okaże się to w praktyce. Najważniejsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mam nadzieję, że nowe przepisy dotyczące kierowców przyczynią się do jego zwiększenia.

Z okazji Nowego Roku życzę wszystkim kierowcom aby na swoim „koncie kierowcy” nie odnotowali w 2018 roku żadnego punktu karnego :)

2 KOMENTARZE

    • Moim zdaniem lepiej iść na 28 godzin szkolenia niż zdawać drugi raz egzamin na prawo jazdy, ponieważ egzaminu nawet doświadczony kierowca może nie zdać za pierwszym razem. Także taki kurs reedukacyjny to jest wręcz ułatwienie dla kierowców, którzy przekroczą 24 punkty karne.

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...