Buty do jazdy samochodem, czyli dlaczego nie warto prowadzić w szpilkach

Każda kobieta lubi wyglądać elegancko i zapewne w swojej szafie ma przynajmniej jedną parę szpilek. Na wyjścia takie buty pasują, a do wieczorowej sukienki czy eleganckich spodni są wręcz obowiązkowym elementem stroju. Jednak szpilki niekoniecznie nadają się do prowadzenia samochodu, chociaż wiele pań preferuje i lubi prowadzić auto w takich butach.

Autorką wpisu jest Małgorzata Makowska – znajoma Wahacza, która lubi zarówno motoryzację, jak i pisanie o niej :)

Zapewne niewielu kierowców zastanawia się nad dobraniem odpowiedniego obuwia do prowadzenia samochodu, jednak jest to istotny temat szczególnie dla kobiet. Wbrew pozorom buty mają znaczenie jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Chociaż żadne przepisy nie regulują tego zagadnienia to prowadzenie auta na obcasach, koturnach a latem w klapkach czy japonkach znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Szpilki - samochód

Skutki prowadzenia w nieodpowiednim obuwiu

Kierowanie pojazdem w źle dobranych butach może sprawiać dyskomfort podczas jazdy oraz stwarzać niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Mając na nogach np. śliczne i modne kozaki za kostkę nasze ruchy stopą są skrępowane i lewa noga podczas ciągłego wciskania sprzęgła w korku szybciej niż zazwyczaj męczy się, co sprawia znaczny dyskomfort. Chyba, że mamy samochód z automatyczną skrzynią biegów.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja w przypadku butów na obcasie, kiedy podczas prowadzenia samochodu obcas zablokuje się w rowku gumowego dywanika, co będzie uniemożliwiało swobodne użycie pedału sprzęgła, gazu albo hamulca. Wtedy narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Stopy ubrane w szpilki podczas prowadzenia samochodu nie mają odpowiedniej przyczepności, pięty opierają się na niewielkim fragmencie obcasów, przez co zmniejszone jest albo utrudnione odczuwanie nacisku przenoszonego na pedały. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy wybieramy buty na koturnach. Przez kilkucentymetrową podeszwę także nie odczuwamy nacisku przenoszonego na pedały. Również klapki czy japonki nie są odpowiednim obuwiem do prowadzenia samochodu, ponieważ nie trzymają się odpowiednio dobrze stopy.

Buty

Najlepsze buty do samochodu

Najlepszym i najwygodniejszym obuwiem do prowadzenia samochodu są buty na płaskiej, elastycznej i niezbyt szerokiej podeszwie, które dobrze trzymają się stopy. Jazda w takich butach jest przyjemna i komfortowa, ponieważ mamy pełną kontrolę nad naciskiem przenoszonym na pedały. Nie istnieje wtedy również niebezpieczeństwo zablokowania się obcasa w rowku gumowego dywanika.

Dlatego kobiety, które lubią szpilki lub wysokie koturny powinny w swoim samochodzie mieć wygospodarowane specjalne miejsce w bagażniku albo schowku na wygodne baleriny czy mokasyny i zakładać je przed prowadzeniem auta. W takich butach panie wyglądają równie modnie i kobieco podczas jazdy. Po dojechaniu do docelowego miejsca przecież zawsze można zmienić buty np. na ulubione szpilki.

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...