Jak działa Volvo Pilot Assist II? Sprawdzam to w nowym XC60

Technologia w motoryzacji rozwija się coraz bardziej intensywnie. Jednym z głównych kierunków, w których będą iść inżynierowie odpowiedzialni za nowości w samochodach jest ich autonomiczna jazda. Nad tym rozwiązaniem pracują też w laboratoriach Volvo, czego efektem jest system Pilot Assist II, którego bez problemu można kupić jako jedną z opcji do nowych modeli tego producenta. Sprawdziłem jak radzi sobie w XC60.

Aby to zrobić wybrałem się na przejażdżkę po drodze S8 w Warszawie. Spory ruch (aby nie było za prosto), występujące praktycznie ciągle lekkie łuki, brak świateł – warunki do sprawdzenia autopilota S8 oferuje idealne. A właściwie nie autopilota, tylko systemu do semi-automatycznej jazdy. Tak określa go samo Volvo i jak się okazuje jest to bardzo trafne stwierdzenie, o czym miałem okazję się przekonać.

Ponieważ czasami obrazy mówią więcej, niż 1000 słów zapraszam na film, który nagrałem jadąc właśnie po S8 z aktywowanym Volvo Pilot Assist II:

Za kilka-kilkanaście lat tego typu systemy staną się pewnie standardem, więc nie wypada nic innego jak docenić, że wciąż podczas jazdy samochodem mamy coś do powiedzenia :)

5 KOMENTARZE

  1. „Demo technologiczne” – że co proszę ? Chyba „demo techniczne”. Technologia dotyczy metody produkcji/wytworzenia czegoś. A co do samego gadżetu – w PL nie powinien być oferowany, gdyż przepisy wymagają trzymania rąk na kierownicy. Poza tym skoro wymaga większej koncentracji kierowcy niż przy jego braku to jaki jest sens jego montowania ?

    • Sensu może dużego nie ma, ale w świecie dóbr luksusowych i bardzo bogatych ludzi tego typu zakupy rzadko powiązane są z odpowiedzią na pytanie „czy na pewno mi się to przyda?”, a częściej „czy fakt posiadania rzeczy x sprawi mi przyjemność?”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

Budowa S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Kiedy otwarcie?

Mazury to jeden z najlepszych obszarów do jazdy w Polsce. Ale tylko jeśli przemieszczamy się po nich...

Nowy Ford Puma – kolejne silniki, skrzynie biegów, wersje wyposażenia

Najnowsze wcielenie Forda Puma pojawiło się na rynku już kilka miesięcy temu. Gdy wraz z początkiem wiosny 2020 uczestniczyłem w jego premierowych...

Budowa S19 Białystok – przetargi na kolejne odcinki Via Carpatia

W mało którym obszarze rozdźwięk pomiędzy Polską zachodnią i wschodnią jest tak duży, jak w drogownictwie. Na wschód od Warszawy sytuację ratuje...

Opel Mokka 2021 – informacje. Wygląd może być intrygujący

Opel w ostatnich latach całkiem mocno rozszerzył swoją paletę samochodów o podwyższonym nadwoziu. Trafiły do niej konstrukcje powstałe już po mariażu z...

KIA ProCeed GT 1.6 T-GDI 204 KM – TEST

Model ProCeed to debiut KII w obszarze modeli shooting brake. O tym jak udany, przekonywałem się testując przez tydzień usportowioną wersję GT,...