Volvo XC40 (2018) – nowy crossover Szwedów. Zdjęcia szpiegowskie i informacje

Kiedyś, gdy spotykaliśmy SUV’a w ofercie danego producenta, były to zazwyczaj duże i ciężkie „klocki”, gabarytowo przypominające klasyczne terenówki, z których przecież się wywodziły. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna, a kompaktowe auta klasy SUV (zwane też crossoverami) okazały się bardzo popularne wśród klientów. Swojego gracza w tej stawce niedługo ma zaprezentować również Volvo, za sprawą modelu XC40.

Szwedzi i tak długo zwlekali z zagospodarowaniem swoim modelem tej niszy. Mercedes, Audi czy BMW w końcu już od dawna mają tam przedstawicieli, a patrząc chociażby na drogi w Polsce, to klientów na tego typu konstrukcje niemieckich producentów nie brakuje. Biorąc pod uwagę fakt, jak popularny w naszym kraju jest większy SUV Volvo, czyli XC60, to mniejsze XC40 jest praktycznie skazane na sukces. O ile oczywiście będzie miał argumenty, które nabywców przyciągną. Zobaczmy, czy zdjęcia przedpremierowe pozwolą być w tej kwestii dobrej myśli.

Nowe Volvo XC40 – zdjęcia szpiegowskie

Mały SUV Szwedów jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, więc auta testowe pokonały już bardzo duże dystanse po europejskich drogach, dając się nieraz sfotografować. Co prawda na zdjęciach pojawiają się one w maskowaniach i to dosyć znaczących, ale co nieco da się z nich jednak wywnioskować. Rzućmy najpierw okiem na fotografie:

Przede wszystkim pozwalają one spojrzeć na bryłę samochodu, która nie powinna odbiegać od tego, co znamy z większych SUV’ów Volvo, szczególnie nowego XC60. Pomimo maskowań dokładnie widać, że światła z charakterystycznymi LED’ami w kształcie młota skandynawskich mitycznych wojowników znowu się pojawią, podobnie jak wysoki grill z pionowymi żeberkami. Tak samo z tyłu utrzymane zostaną typowe dla marki pionowe światła.

Szykuje się zatem bardzo ładny samochód. Mam jedynie nadzieję, że designerzy Volvo nie zrobili się zbyt leniwi i nie ograniczyli się po prostu do zmniejszenia modelu XC60. Jest to kuszące, bo w końcu większy SUV wygląda świetnie, więc taki zabieg poskutkowałby bardzo atrakcyjnym wizualnie XC40, ale jednak chciałbym, aby mniejszy model czymś się wyróżniał. Po prostu aby uniknąć sytuacji znanej np. z Audi, gdzie czasami mam problem, żeby na pierwszy rzut oka zidentyfikować z jakim dokładnie modelem mam do czynienia.

Wnętrze

Fotografowie przedprodukcyjnych egzemplarzy samochodów zajrzeli również z aparatami do wnętrza. Oto efekty:

Tutaj również można spodziewać się rozwiązań bardzo zbliżonych do tego, co znamy z innych, nowych modeli Volvo. Na środku obecny będzie duży, pionowy ekran LCD, a ilość przycisków została zredukowana do minimum. Największe różnice względem np. S90, którym jeździłem jakiś czas temu, widać w tunelu środkowym. Nie wygląda on tak szlachetnie, jak we flagowym sedanie, ale jakoś trzeba w końcu swoją ofertę różnicować. Tak, aby osoba kupująca 3x droższe XC90 wiedziała po co tyle płaci.

Kiedy premiera

Oficjalna prezentacja nowego Volvo XC40 ma odbyć się na jesieni 2017 roku – najpewniej podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, które mają miejsce pod koniec września. Później minie kilka miesięcy, zanim model pojawi się w sprzedaży. Zatem salony w Polsce powinny zostać wzbogacone o XC40 na początku 2018 roku. Wtedy też poznamy polskie ceny i inne szczegóły dotyczące crossovera Szwedów. Na razie rokowania są bardzo dobre.

Aktualizacja 22.09.2017:

Volvo opublikowało już oficjalne zdjęcia swojego najmniejszego SUV’a. Nie prezentuje się on według mnie tak dobrze, jak nowe XC60, ale niewiele mu ustępuje – jest zatem bardzo dobrze.

Wnętrze wyraźnie nawiązuje do większych, nowych modeli Volvo. Dla mnie prezentuje się rewelacyjnie:

Volvo XC40 - wnętrze

Zdjęcia szpiegowskie: Motor1.com

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...