Ford Focus Mk4 (2018) – pierwsze zdjęcia IV generacji w maskowaniu zdradzają też ważną informację o wnętrzu

Ford Focus naprawdę dobrze się trzyma. Gdy patrzymy na obecne na rynku wcielenie tego modelu aż trudno jest uwierzyć, że jest on z nami od 2010 roku. Ale mimo tego gruntowne odświeżenie musi w końcu nadejść, przez co na 2018 rok planowana jest premiera 4 generacji tego modelu. Ostatnio udało się uchwycić egzemplarz przedprodukcyjny na zdjęciach – jakie informacje o nowym Focusie można z tych fotografii wyciągnąć?

Najpierw rzućmy okiem na kilka zdjęć z zewnątrz:

Jak widać Fordowi skutecznie udało się zamaskować Focusa Mk4. Kamuflaż jest bardzo intensywny, więc informacji o drobnych detalach stylistycznych nowej generacji hatchbacka z błękitnym owalem na masce nie da się na razie wyciągnąć. Ale bardziej ogólne wnioski jak najbardziej wysnuć można. Przede wszystkim nic nie wskazuje na to, by ten model w nowym wcieleniu miał powrócić do pionowych tylnych świateł, znanych z pierwszych dwóch generacji.

Po drugie samochód będzie miał najpewniej mocno ścięty tył, co odróżni go od bardziej opływowo zakończonej wersji, którą obecnie możemy spotkać w sprzedaży. To wpłynęło na odmienny kształt tylnych drzwi, które w Mk4 zdają się być większe, a na pewno będą bardziej nachodziły na tylne nadkola. To właściwie tyle jeśli chodzi o to, co ze zdjęć szpiegowskich można wyczytać jeśli chodzi o nadwozie.

Ford Focus Mk4 – wnętrze

Więcej zdradzają za to zdjęcia wnętrza muła testowego 4 generacji:

Ford Focus Mk4 2018 - wnętrze auta testowego

Oczywiście wiele detali zostanie do momentu premiery zmienionych, ale ogólny kształt deski rozdzielczej najpewniej nie. To każe sugerować, że będzie on finalnie zbliżony do tego, co Ford przygotował w nowej generacji modelu Fiesta:

Ford Fiesta 2017 - wnętrze nowej generacji

W Focusie też mamy charakterystyczny „daszek”, który w wersji finalnej skrywał będzie najpewniej duży ekran LCD. Pod nim umieszczona zostanie garść przycisków, a na dole panel klimatyzacji z dwoma, wyróżniającymi się pokrętłami. Taki projekt kabiny Focusa Mk4 zapewne wzbudzi trochę kontrowersji, bo wielu osobom umieszczanie ekranów LCD w sposób, który sprawia wrażenie, że o odstają one od deski rozdzielczej, nie przypadło do gustu. Ja muszę przyznać, że na początku też kręciłem nosem, ale w końcu przekonałem się do tego rozwiązania. No i w Fieście naprawdę zgrabnie to wygląda, więc 4 generacja Forda Focusa śmiało może iść w tę stronę.

Kiedy premiera?

Wprowadzenie samochodu do salonów w Polsce w innych europejskich krajach odbędzie się w 2018 roku, zatem prezentacji modelu możemy oczekiwać albo pod koniec 2017 (np. na targach we Frankfurcie) albo na samym początku 2018. Patrząc na popularność tego modelu w Europie jedno jest pewne – ta premiera na pewno wpłynie na układ sił jeśli chodzi o hatchbacki na Starym Kontynencie.

Zdjęcia szpiegowskie: Motor1.com

Najnowsze teksty

KIA EV9 GT-Line 384 KM 99,8 kWh – TEST

KIA tworząc swojego największego SUV'a elektrycznego zdecydowanie nie poszła ostrożną drogą, tylko postawiła na bardzo odważny projekt nadwozia. O...