Cytryn i Gumiak – kto to? Gwiazdy FB. Poznaj 3 przyczyny ich sukcesu

Generalnie na Facebooku rzadko klikam przycisk „Lubię to!” przy określonych fanpage’ach. FB traktuję bardziej jako komunikator, a nie agregator treści, ale była jedna strona w tym portalu społecznościowym, którą polubiłem bez obiekcji. Cytryn i Gumiak, dwójka fikcyjnych mechaników, którzy z 3 powodów są prawdziwą perełką, jeśli chodzi o FB. W dalszej części zdefiniuję te powody, a później pokażę przykłady tego, dlaczego są tacy fajni.

1. Nierealność, a zarazem realność

Media mają bardzo ciekawą cechę – pozwalają kreować postacie, które akceptujemy i zaczynamy traktować serio pomimo tego, że wiemy, iż w prawdziwym świecie nie istnieją. Idealnym tego przykładem jest chociażby Stig z Top Gear –osiągnął kultowy status, a przecież wszyscy wiemy, że jest to po prostu kierowca wyścigowy w kombinezonie. Odchodząc od tematów motoryzacyjnych wskazać tu można też wrestling, czyli udawane zapasy, gdzie zdaje się, że życie zawodników zaczyna się w momencie startu cotygodniowej gali, a kończy wraz z zejściem z anteny.

Cytryn i Gumiak to para mechaników z fikcyjnego miasta, które nazywa się Wola Dzbądzka, którzy ciągle mają różne perypetie. Takie, które nie mogą się zdarzyć w prawdziwym świecie. Ale są tak fajni, że bez obaw można powiedzieć „i co z tego?”

2. Unikalny styl

Fajność Cytryna i Gumiaka wywodzi się z ich stylu. Wszystkie wiadomości oparte są o opisie do podesłanego przez jednego z fanów zdjęcia. Komentarze mechaników są bardzo osobliwe, bo pisane wielkimi literami z masą błędów ortograficznych – bo się pisze tak jak się mówi. Dlatego np. jest „pisiąt”, a nie „pięćdziesiąt”. To już buduje ich unikalność, sama treść postów na FB dopełnia dzieła.

Cytryn i Gumiak - cover profilu na FB

Para mechaników to tacy stereotypowi fachowcy – złote rączki. Nie grzeszący inteligencją, za to posiadający niezrównaną wiarę we własne możliwości, które przejawiają przy najróżniejszych okazjach. Dodatkowo posty na Facebooku nie opierają się wyłącznie o ich naprawy w warsztacie, ale opisują generalnie motoryzacyjne życie w Woli Dzbądzkiej. Jest swojsko i zabawnie.

3. Humor

No właśnie – humor też sprawia, że Cytryn i Gumiak zaliczają się do kategorii „lajk obowiązkowy” na FB. Posty napisane są w tak zabawny, a co najważniejsze autentyczny sposób, że nieraz wprost trzeba się uśmiechnąć.

Ale co się będę dalej rozpisywał – przedstawiam kilka przykładowych screenów z wpisów mechaników, które znajdują się w serwisie Facebook. Takich, które uznałem za wyróżniające się w ostatnim czasie.

A po więcej odsyłam na fanpage Cytryna i Gumiaka :)

5 KOMENTARZE

  1. Co to za brednie? „dwójka fikcyjnych mechaników”? Cytryn i Gumiak istnieją w realnym świecie ;) Polecam przeczytać książkę „Cytryn & Gumiak Poczontek” i trochę się doedukować, zanim zacznie się pisać takie dyrdymały. Zdjęcia nie są ich autorstwa i może nawet opisy, bo zdjęcia przesyłają fani, a opisy przeczuwam, że pisze Pan Złomnik.
    Ale te dwie postacie istnieją naprawdę.

  2. Z moich obserwacji to każdy siedzący w branży usług motoryzacyjnych zna jakiegos Cytryna i Gumiaka- niezaleznie od tego gdzie mieszka.

  3. Gość z miasta nabijający się z miastowych ale wiadomo, ze miedzy wierszami z wiejskich wsiokow, którzy co najlepsze temu przyklaskują. Utrwalanie stereotypu postępowego polska, języczkiem na polerowanym gównem. Zenuda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

Silnik elektryczny czy benzynowy – co wybrać?

Samochody elektryczne wciąż są w naszych realiach egzotyką - jednak z każdym miesiącem przez coraz mniejsze "e"....

Renault Megane 1.5 Blue dCi 115 KM Intens – TEST

Renault Megane, czyli popularny hatchback Francuzów przeszedł w 2020 roku face lifting - przy czym jego "twarz" to zdecydowanie nie jest obszar,...

Lexus RX 450h – F-Sport czy Omotenashi. Która wersja jest lepsza?

U niemieckich producentów segmencie premium obowiązują specyficzne zasady. Wydając podstawową kwotę na samochód otrzymuje się niejako stelaż - karoserię, koła, jakiś silnik,...

Opel Corsa F 1.2 Turbo 130 KM GS Line – TEST

Nowy Opel Corsa to samochód mający naprawdę zadziorny wygląd. Egzemplarz, który dostałem do testów jeszcze podkreślał jego ciekawy styl, za sprawą przynależności...

Skoda Fabia 1.0 TSI 95 KM Style – TEST

Skoda Fabia 3 generacji to samochód, który w dzisiejszych czasach nie wzbudza już większych emocji. W sumie ten model nigdy nie miał...