DiRT 4 – znana jest data premiery i informacje o Your Stage. Nadchodzi rewolucja!

Za DiRT za specjalnie nie przepadam. Bardzo lubię gry rajdowe, ale ta seria od Codemasters zbyt mocno poszła w kierunku, który popularyzuje Ken Block, a zbyt odeszła od dziedzictwa Colin McRae Rally. Zapowiedziany DiRT 4 ma szansę przynieść jednak prawdziwą rewolucję, za sprawą funkcji Your Stage, na którą zwróciłem szczególną uwagę.

Na chwilę obecną informacje od producenta są dosyć szczątkowe, ale mamy już pewien zarys tego, co może nas czekać w czerwcu 2017 roku, na kiedy to ustalona została data premiery tej gry. Pojawi się ona standardowo na PC, Xbox One i PlayStation 4.

Your Stage

Wróćmy jednak do meritum. Funkcja ta, według zapowiedzi Codemasters ma umożliwiać generowanie losowych tras za pomocą kreatora. Po ustaleniu określonych parametrów dotyczących np. długości lub krętości danego odcinka specjalnego, system gry wygeneruje go, a później pozwoli się po nim przejechać nam lub udostępnić go znajomym.

To mi się szczególnie spodobało, ponieważ obecne gry rajdowe mają pewną cechę – odcinki specjalne są w nich bardzo krótkie. Zdecydowanie krótsze, niż w prawdziwych rajdach np. WRC. Jest to zrozumiałe, bo większość graczy chce sobie po prostu pograć na PS4 czy XONE przez kilkanaście minut, a nie toczyć, trwającą pół godziny, batalię na jednym odcinku specjalnym, gdzie każdy błąd będzie przekreślał cały wysiłek.

Z drugiej strony osobiście bardzo miło wspominam Rally Championship 2000, które w unikalny sposób podchodziło do długości OS’ów – wiernie oddając ich długość. Jazda przez 40 kilometrów non stop to ciekawe doświadczenie, którego obecnie nie można odtworzyć w żadnej, nowej grze rajdowej. W DiRT 4 będzie to możliwe.

Ciekaw jestem jak Your Stage zostanie rozwinięty – czy będzie to tylko generator tras przez komputer lub konsolę, a gracz będzie mógł definiować jedynie poszczególne parametry, czy będzie to edytor z krwi i kości, gdzie będzie można samemu rzeźbić kształt kolejnych zakrętów. Tak samo jestem ciekaw, czy ze stworzonych OS’ów w DiRT 4 będzie można tworzyć własne mistrzostwa. Jeśli na oba pytania odpowiedź będzie twierdząca, to społeczność będzie miała niespotykane dotychczas narzędzia, by wiernie odtworzyć odcinki specjalne z autentycznych rajdów np. w cyklu WRC.

Poza Your Stare w nowej części DiRT otrzymamy to, do czego ta seria nas przyzwyczaiła, czyli buggy, rallycross i efektowną jazdę poślizgami. Ale jeśli tworzenie odcinków będzie działać sprawnie, to nie zwrócę na to nawet uwagi. Przypominam – premiera gry odbędzie się w czerwcu 2017 na PC, PS4 i XONE. Warto zapamiętać tę datę, bo możemy mieć do czynienia z przełomem w grach rajdowych.

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...