Top Gear USA S07E01 (Rubicon Trail) – nowy sezon zaczyna się świetnie

Po cichu, bez większego rozgłosu, w kwietniu 2016 roku na ekrany wróciło Top Gear USA. Nowy sezon rozpoczął się przejazdem po Rubicon Trail, trasie off-roadowej w Kalifornii. Celem wyprawy było sfotografowanie całego szlaku i dostarczenie zdjęć do Google Street View. Co z tego wyszło?

Amerykańska edycja Top Gear miała naprawdę sporą przerwę w emisji. Ostatnie odcinki przed startującym właśnie sezonem 7 wyemitowane zostały pod koniec 2014 roku i przez pewien czas myślałem, że program przeznaczony na rynek w USA został po prostu skasowany. Na szczęście tak się nie stało.

Top Gear USA - Rubicon Trail

Opinia jak najbardziej pozytywna

Tym razem Adam Ferrara, Rutledge Wood i Tanner Foust kupili 3 używane terenówki by pokonać Rubicon Trail o którym wspominałem na wstępie. Dzięki specjalistycznemu aparatowi 360 stopni, robiącemu zdjęcia co kilka sekund przejazd ich trasy mógłby trafić do Google Street View. Pomysł na wyprawę przedni.

Nie będę tu spoilerował co z tego wszystkiego wyszło, skupię się na ogólnych wrażeniach, jakie zrobił na mnie premierowy odcinek Top Gear USA z serii 7. A one są bardzo pozytywne. Trójka prowadzących nic nie straciła przez półtora roku poza anteną. Wciąż robią sobie jaja, żartują jeden z drugiego, czyli czynią to, czego po prezenterach Top Gear możemy oczekiwać. Wychodzi im to bardzo naturalnie, przez co o żadnej sztuczności czy wrażeniu, że wszystko jest reżyserowane nie ma mowy.

Top Gear USA - Ford Bronco

Pod tym względem moim zdaniem prowadzący edycję USA wypadają lepiej niż Clarkson, Hammond i May w ostatnich latach, kiedy to w brytyjskim Top Gear silnie było czuć, że wszystko co widzimy na ekranie zostało wyreżyserowane i pieczołowicie przygotowane tak, by wyszło śmiesznie. Tutaj dostrzec można bardziej ducha wersji UK przed 10 sezonem, kiedy zdaje się, że Clarkson i spółka szli bardziej na żywioł.

Również montaż i samo prowadzenie historii dają radę. Ciągle coś się dzieje, przeszkody są zróżnicowane, dramaturgia jest odpowiednio budowana i przez pełne 45 minut nie można narzekać na nudę. Dodatkowo dochodzą piękne ujęcia malowniczej okolicy.

Toyota - Rubicon Trail

Zmiany w sezonie 7 Top Gear USA

S07E01 nie przynosi większych zmian konwencji do programu. Zniknęła charakterystyczna czołówka (zastąpiona tylko jedną, krótką planszą), na szczęście skrócone zostały przypomnienia co działo się przed przerwami reklamowymi (to w poprzednich sezonach drażniło strasznie, bo Amerykanie na History Channel często przerywają programy) i to właściwie koniec zmian. Sezon 7 to stare dobre Top Gear USA.

Mnie to się podoba, ponieważ Ferrara, Wood i Foust jakiś czas temu znaleźli własny styl. Kiedyś starali się kopiować wersję brytyjską ze wstawkami w studio, gościem, testem na torze itp. To się nie sprawdziło, a jedno, duże wyzwanie w mojej opinii już tak.

Amerykańskie Top Gear

Nowy sezon Top Gear USA zaczyna się bardzo dobrze, a na chwilę obecną potwierdzona została emisja 5 odcinków. Być może wkrótce zapowiedziane zostaną kolejne. Mam nadzieję, bo „Rubicon Trail” naprawdę daje radę i oglądało mi się go z dużą przyjemnością.

Niestety na BBC Brit nie znalazłem żadnej wzmianki wskazującej na to, że nowe odcinki Top Gear USA mogłyby pojawić się w najbliższym czasie w polskiej telewizji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze teksty

Opel Mokka 2021 – informacje. Wygląd może być intrygujący

Opel w ostatnich latach całkiem mocno rozszerzył swoją paletę samochodów o podwyższonym nadwoziu. Trafiły do niej konstrukcje...

KIA ProCeed GT 1.6 T-GDI 204 KM – TEST

Model ProCeed to debiut KII w obszarze modeli shooting brake. O tym jak udany, przekonywałem się testując przez tydzień usportowioną wersję GT,...

Wymiana tablic rejestracyjnych i inne województwo – nowe przepisy

Już niedługo zmiana numerów rejestracyjnych po zakupie samochodu nie będzie konieczna bez względu na to, w którym miejscu w Polsce takiego zakupu...

Podróż bez prawa jazdy w Polsce stanie się legalna – zmiany w prawie

O tej zmianie przepisów w Polsce mówiło się od dłuższego czasu, a konkrety pojawiły się w 2019 roku. Przez kilkanaście miesięcy zniesienie...

Nowe mandaty 2020 dla kierowców samochodów – za bałagan i zwierzęta

Rok 2020 może przynieść duże zmiany w przepisach ruchu drogowego w Polsce, obejmujące utratę prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h...