Peugeot 3008 (2016) jako SUV – silniki, wymiary, zdjęcia. Zmiana oblicza tego auta może naprawdę wyjść mu na dobre

Peugeot 3008, a dokładnie jego pierwsza generacja, jest już z nami od 2009 roku i znajduje się u kresu swojego rynkowego życia. Francuzi ujawnili ostatnimi czasy zdjęcia następcy, który diametralnie zmienia charakter tego modelu.

Pierwsze wcielenie 3008 było swojego rodzaju miksem SUV’a i minivana, z przewagą tego drugiego. Nie był to samochód zły – miałem okazję jeździć wersją po liftingu w zeszłym roku i uważam, że jako komfortowy wóz na długie trasy, np. z rodziną, sprawdza się on znakomicie. Jednocześnie połączenie dwóch typów nadwozi sprawiło, że Peugeot 3008 był zbyt mało charakterny jak na SUV’a i zbyt mało tradycyjny jak na auto o nadwoziu minivan. I to był problem.

Nowy Peugeot 3008

Nowe 3008, nowe zasady

Druga generacja kończy z niezdecydowaniem – nowy 3008 to będzie rasowy, kompaktowy SUV z segmentu C. Spekulowano o tym od dawna, a teraz oficjalnie zostało to potwierdzone.

W samochodzie widać kontynuację koncepcji z modelu 2008, która jednocześnie na potrzeby jej większego brata została bardziej wyostrzona, co widać szczególnie w oryginalnym kształcie przednich świateł. Patrząc na zdjęcia mam pewne wątpliwości, czy Peugeot nie posunął się tutaj o krok za daleko i nie „przekombinował”, ale na ostateczny werdykt przyjdzie czas gdy samochód ten będzie można zobaczyć na żywo. Co do pozostałych elementów nie mam zastrzeżeń, jest super.

Peugeot 3008 (2016) - tył

Znamy też już wymiary samochodu. Nowa generacja 3008 liczyć sobie będzie 4,45 m długości (wzrost o 20 cm względem poprzednika); 1,84 cm szerokości (ta wartość nie uległa zmianie). Tego typu samochodami i tak niewiele osób zapuszcza się w cięższy teren, ale warto odnotować całkiem niezły prześwit wynoszący 22 cm.

Silniki i data premiery

Gama jednostek napędowych w SUV’ie Peugeota opierać się będzie o to, co znamy już z innych modeli. Fani benzyn do dyspozycji dostaną bardzo udany 1,2 PureTech o mocy 130 KM lub mocniejszy 1,6 THP, generujący 165 koni mechanicznych.

Peugeot 3008 - LED

Nie zabraknie też oczywiście silników diesla. 1,6 BlueHDi generować będzie moc 100 lub 120 KM, a z większej pojemności (2,0 HDi) wykrzesano 150 albo 180 KM. Szczególnie ta ostatnia wartość, połączona z dużym momentem obrotowym, którym charakteryzują się jednostki wysokoprężne wygląda bardzo zachęcająco.

Oficjalna premiera nowego SUV’a z Francji odbędzie się pod koniec 2016 roku, na targach motoryzacyjnych w Paryżu (Paris Motor Show odbywa się dokładnie w dniach 1-16 października). Do sprzedaży w Polsce i innych krajach Europy wejdzie po paru miesiącach, więc na jesieni 2016 lub na początku 2017 roku.

Peugeot 3008 (2016) - wnętrze

Wprowadzony wraz z modelem 3008 powiew świeżości może wyjść Peugeotowi na dobre. Samochód z zewnątrz wygląda świetnie, a nie można też zapominać o bardzo intrygująco zapowiadającym się też wnętrzu i-Cockpit, którego nowa generacja zadebiutuje właśnie w opisywanym modelu. Ale o nim pisałem szerzej już wcześniej, więc zainteresowanych odsyłam do tego artykułu.

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...