Tor wyścigowy Łódź (Stryków) – lokalizacja, ceny, onboard i inne informacje o ważnym miejscu dla fanów motoryzacji ze środkowej Polski

Tory wyścigowe w Polsce są zjawiskiem niezmiernie rzadkim. W środkowej części kraju liczba miejsc, gdzie można legalnie pościgać się samochodem jest wręcz dramatycznie niska, co niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Na szczęście sytuacja ulega zmianie, za sprawą toru, który powstał niedaleko Łodzi. Co wiemy o tym miejscu?

Tak jak wspominałem brak torów ma sporo minusów dla zmotoryzowanej części społeczeństwa. Pierwszy dotyczy kierowców, którzy lubią sobie przycisnąć, ale niestety nie mają gdzie poszaleć bezpiecznie i legalnie. Gdy nie ma torów, zostają ulice, a szybka jazda w takich warunkach może skończyć się bardzo źle.

Jazda w zimie - Warszawa

Drugi obejmuje praktycznie każdego użytkownika samochodu. Kursy na prawo jazdy przygotowują ludzi do jazdy w spokojnych, kontrolowanych warunkach. Wsiadamy do auta, ustawiamy się na prawym pasie i jedziemy 50 km/h w mieście lub 90 km/h na trasie. Jednocześnie w żaden sposób nie uczy się na nich kursantów zachowania w sytuacjach ekstremalnych, gdy np. w zimie wpadniemy w poślizg. W konsekwencji wiele osób zareaguje instynktownie i nieprawidłowo, wciskając hamulec albo nie robiąc kontry kierownicą. Nawet jeśli ktoś czytał jak wyprowadzić samochód z poślizgu, to i tak bez przećwiczenia odpowiedniej reakcji ta wiedza na niewiele mu się zda. Bez ogólnodostępnych torów zostają gry samochodowe lub gokarty, by się tego nauczyć.

Tor w centralnej Polsce

Dla mieszkańców centrum kraju dotychczas dużą przeszkodą przed spróbowaniem swoich sił na torze był dystans. Do Kielc lub Poznania jest spory kawałek drogi i nie każdy chciał jechać aż tak daleko, by później pokonać kilkanaście kółek po torze. Nie ma co się dziwić.

Tor Łódź - zakręty

Na szczęście w okolicach Łodzi we wrześniu 2016 roku wystartował ośrodek doskonalenia jazdy, którego częścią jest właśnie tor asfaltowy liczący 1,5 kilometra. Podzielony jest on na 3 sektory i wyposażony w zaawansowany system telemetryczny (obsługiwany za sprawą nadajników wkładanych do samochodów). Dzięki temu kierowcy mogą precyzyjnie śledzić czasy na każdym z fragmentów toru.

Oferta Toru Łódź jest bardzo rozbudowana. Jazda indywidualna, imprezy firmowe, możliwość wynajęcia toru na wyłączność, kursy doszkalające technikę jazdy (maty poślizgowe, szarpaki itp.). Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Lokalizacja i ceny

Teraz przechodzimy do najważniejszego elementu, czyli tego gdzie Tor Łódź się znajduje. Zlokalizowany został on w doskonałym miejscu – na przecięciu autostrady A1 i A2, niedaleko węzła Stryków, przy drodze krajowej 71 (w kierunku na Zgierz). Dokładnie jest to Kiełmina. Lokalizacja jest wymarzona dlatego, że bliskość autostrady sprawia, że jest on łatwo dostępny dla bardzo dużej grupy osób. Podróż z Warszawy przez obwodnicę, a później autostradę powinna zająć około godziny. Mieszkańcy Łodzi i okolic po tym, gdy dokończona została autostrada A1 Stryków-Tuszyn również mają rzut beretem.

Ceny swobodnych przejazdów (trackday) dla osób indywidualnych przedstawia poniższa tabelka:

2 godziny – samochód 159 zł (poniedziałek-piątek) / 199 zł (weekend)
4 godziny – samochód 259 zł (poniedziałek-piątek) / 299 zł (weekend)
2 godziny – motocykl 89 zł (poniedziałek-piątek) / 119 zł (weekend)
4 godziny – motocykl 139 zł (poniedziałek-piątek) / 179 zł (weekend)

Pomiar czasu dla samochodów oznacza dopłatę 49 zł.

Kurs doszkalający to koszt minimum 249 / 299 zł, za podstawowy kurs trwający 2,5 godziny w samochodzie klienta (cena uzależniona od jazdy w dzień roboczy lub weekend). Dalej oferowane są kursy bardziej rozbudowane, trwające po 6 godzin i wprowadzające zaawansowane techniki prowadzenia samochodu. Ich koszt to 499 / 599 zł za stopień pierwszy i 599 / 699 zł za stopień drugi. Cały czas rozmawiamy tutaj o kursie w swoim samochodzie, bo wynajem auta to koszt 569 zł.

Dla posiadaczy mocnych pojazdów przygotowany jest kurs sportowy, gdzie za 899 / 999 zł, w ciągu 4 godzin potrenować będzie można aspekty, które przydadzą się podczas wyczynowej jazdy. Radzenie sobie z podsterownością, nadsterownością, optymalny tor jazdy itp. W ramach przygotowań do zimy oferowany jest też kurs za 699 / 799 zł, w którym wyjaśnione zostaną różne kwestie związane z jazdą o tej porze roku.

Tor Łódź - wyścigi samochodowe

30 września 2016 roku Tor Łódź został otwarty! Nie pozostaje nam nic innego, jak radować się, że w centralnej Polsce powstało miejsce, którego bardzo dotychczas brakowało. Tor Łódź może liczyć na naprawdę spory sukces, bo popyt na świadczone przez niego usługi na pewno w okolicy będzie.

AKTUALIZACJA:

Aby móc oszacować topografię toru, poniżej zdjęcie z budowy, z lotu ptaka.

Tor Łódź - budowa

2 KOMENTARZE

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...