Rekord świata na 1/4 mili pobity. Najszybszy okazał się Nissan GT-R, którego ilość koni pod maską po prostu poraża

Zazwyczaj na drogach spotykamy samochody, których silniki generują moc w przedziale 70-250 koni mechanicznych. Jak mamy szczęście trafimy na egzotyka lub sportową odmianę np. BMW, które ma powyżej 300 KM pod maską. Ale w drag race’ach na 1/4 mili operuje się w zupełnie innych przedziałach jeśli chodzi o moc.

Weźmy na przykład nowego rekordzistę świata w wyścigach na „ćwiartkę”. Jest nim Nissan GT-R, czyli samochód już fabrycznie bardzo mocny, bo osiągający prędkość 100 km/h w czasie 2,8 sekundy dzięki mocy 550 KM. Egzemplarz, który pobił rekord został jednak „lekko” podkręcony (i nazwany Tony Palos T1 R35 GTR), by generować… 2438 koni mechanicznych!

Najszybszy Nissan GT-R

Dwa tysiące czterysta trzydzieści osiem

To naprawdę robi wrażenie, podobnie jak czas w którym tego dokonał – on wynosi dokładnie 7,38 sekundy. A 1/4 mili to w przeliczeniu „na nasze” lekko ponad 400 metrów. Warto też pamiętać, że samochód startuje z miejsca. By pobić rekord Nissan rozpędził się w tym czasie do 314 kilometrów na godzinę (po przejechaniu dystansu pół mili jechał już 378 km/h).

W celu wykrzesania takich osiągów zespół przygotowujący GT-R’a, czyli T1 Race Development poczynił duże modyfikacje, a wiele części stworzył sam, specjalnie dla tego samochodu. I jak widać było warto. A wiecie co jest w tym wszystkim najciekawsze? Że takim potworem w 100% legalnie możemy wyjechać na ulicę i pojechać do sklepu po bułki.

Ze świadomością, że nikt nam nie podskoczy na światłach :)

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...