Wyposażenie samochodu – jakie dodatki są najprzydatniejsze? TOP 5

Do współczesnych samochodów można zamówić ogromną ilość elementów wyposażenia dodatkowego, które zwiększają komfort, bezpieczeństwo lub są po prostu fajne. Im więcej mamy pieniędzy, tym bardziej możemy szaleć. Rzadko jednak nabywca może pozwolić sobie na zamówienie do auta wszystkiego, dlatego przedstawiam 5 elementów wyposażenia w samochodach, które moim zdaniem mają największe przełożenie na późniejsze wrażenia z jazdy.

Ponieważ mamy 2016 rok nie będę wspominał o rzeczach, które znajdują się obecnie praktycznie w każdym nowym samochodzie. Dlatego elektrycznie sterowane lusterka, szyby czy ABS nie znajdą się na tej liście. Skupię się na wyposażeniu, za które w części samochodów wciąż trzeba zapłacić ekstra. Kolejność jest przypadkowa.

1. Klimatyzacja automatyczna

Na szczęście ten element coraz częściej znajduje się na liście wyposażenia standardowego, a nie dodatkowego. Może automatyczna klima nie jest jeszcze tak powszechna, ale w zdecydowanej większości przycisk „A/C”, nawet w połączeniu z pokrętłami manualnej regulacji występuje.

Ford C-Max - klimatyzacja automatyczna

Na całe szczęście, ponieważ klimatyzacja to jedna z najbardziej poprawiających samopoczucie kierowcy i pasażerów rzeczy w samochodzie. Dzięki niej w lecie jest chłodno i cicho (bo nie trzeba otwierać szyb na oścież aby przewietrzyć kabinę), a w zimie ograniczane jest parowanie szyb. Rzecz konieczna na liście wyposażenia.

2. Radio z USB i Bluetooth

Nie jestem fanem tradycyjnego radia. Jeśli chodzi o samą muzykę jest OK (chociaż mniejsze opieranie się o powszechnie znane utwory, które słyszymy kilka razy każdego dnia by nie zaszkodziło), ale problemem są momenty, gdy ona nie gra. Wybija pełna godzina? Wiadomości na każdej częstotliwości. Między nimi są reklamy, rozmowy prezenterów itp. A ja chciałbym słuchać tylko muzyki.

Wiem, że w takim wypadku stacje radiowe nie miałyby się z czego utrzymać, dlatego lubię mieć swoją kolekcję w formacie MP3 na pendrive’ie. Wtedy w każdej chwili mogę puścić taki kawałek, na jaki mam ochotę, bez żadnych mówionych przerywników. Pamięć USB ma tę przewagę nad CD, że mieści się na niej nieporównywalnie więcej utworów.

Toyota Auris - ekran LCD

System multimedialny wyposażony w Bluetooth również bardzo się przydaje. Jeśli chodzi o muzykę możemy dzięki niemu puszczać w głośnikach piosenki np. ze Spotify. Najbardziej przydaje się jednak podczas rozmów. Wygoda i bezpieczeństwo wynikające z braku konieczności trzymania telefonu przy ręce lub szukania go w kurtce, kładzenia na kolanach i odpalania trybu głośnomówiącego jest nie do przecenienia.

3. Światła – ksenony lub LED

Każdy, kto chociaż raz przejedzie się parę godzin w nocy samochodem wyposażonym w nowoczesne systemy oświetlenia zrozumie jak pomagają one kierowcy. Ksenony, a coraz częściej światła wykonane w technologii LED deklasują tradycyjne żarówki z kilku względów.

Po pierwsze precyzja świecenia. To doskonale widać gdy staniemy przed samochodem wyposażonym w którąś z wymienionych powyżej technologii. Część naszych nóg jest wtedy bardzo jasna, a część zupełnie ciemna. To z kolei przekłada się na zasięg świecenia, ponieważ jeśli strumień światła jest tak precyzyjny, to promienie mogą padać znacznie dalej, bez ryzyka oślepiania innych.

Mercedes C200 - LED

Ksenony lub LED’y bardzo często wyposażone są w dodatkowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo, np. są adaptacyjne. Proste mechanizmy po prostu kierują snop światła lekko w tą stronę, w którą skręcone są koła. Bardziej zaawansowane systemy (np. Opel bardzo dobrze rozwinął tę technologię) uzależniają intensywność i kierunek świecenia od prędkości, stylu jazdy, charakterystyki drogi.

Technologia LED pozwala czynić ze prawdziwe cuda, chociażby dynamicznie wygaszać część strumienia światła tak, by nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, podczas gdy reszta otoczenia oświetlona jest światłami drogowymi (czyli popularnymi „długimi”). Kosmos, który jednocześnie w ogromny sposób przekłada się na bezpieczeństwo.

4. Czujniki parkowania i kamera cofania

Nowe samochody są coraz bardziej wymyślne stylistycznie. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Pozytywem jest oczywiście to, że na ulicach widzimy coraz więcej naprawdę ładnych aut. Minusem są małe szyby i nadwozie tak skrojone, że ciężko jest czasami wyczuć gdzie się ono kończy.

Infiniti Q50 - kamera cofania

Wtedy nieocenione są czujniki parkowania, które informują o tym np. jak blisko jesteśmy ściany podczas parkowania tyłem. Często pozwolą też uniknąć uszkodzenia zderzaków gdy na naszej drodze znajdzie się trudny do dostrzeżenia kamień. Kamera cofania jest jeszcze wygodniejszą rzeczą, ponieważ wtedy wszystko mamy podane na tacy, bo zwyczajnie widzimy co jest za nami lub przed nami.

Oczywiście systemy te również mają różny stopień zaawansowania. Np. w klasie premium spokojnie można zamówić system kilku kamer imitujący jedną, umieszczoną nad pojazdem. Jednocześnie nawet podstawowa opcja, tj. czujniki + ewentualna kamera z tyłu bardzo pomagają.

Lexus NX 300h - kierownica

5. Sterowanie z kierownicy

Przyciski umieszczone na kierownicy mają nieoceniony wpływ na poprawę komfortu jazdy. Jeśli chcemy zmienić piosenkę lub niektóre rzeczy w komputerze pokładowym nie trzeba odrywać rąk od kierownicy – wystarczy wcisnąć przycisk lub obrócić pokrętło, które są w zasięgu naszych palców, gdy ręce spoczywają w pozycji „piętnaście po dziewiątej”.

I to są moim zdaniem najważniejsze elementy wyposażenia w samochodzie.

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Cupra Formentor 2.0 TSI 190 KM DSG – TEST

Cupra Formentor na początku był modelem przeznaczonym do montowania w nim mocnych silników z mocą 250-300 KM. Obecnie jednak...