Samochody elektryczne – czas ładowania, a nie zasięg to ich największy problem

Kolejne generacja samochodów elektrycznych są coraz bardziej dopracowane. Zdecydowanie bardziej przypominają one pod względem funkcjonalności zwykłe, spalinowe auta, jednocześnie wciąż ciężko jest myśleć w kategoriach „kupię elektryka jako jedyny samochód w rodzinie”. Wiele osób twierdzi, że winowajcą takiego stanu rzeczy jest ich zasięg. Tymczasem jest zupełnie inaczej.

Samochody marki Tesla to awangarda technologiczna jeśli chodzi o rozwój alternatywnych źródeł energii napędzających auta osobowe. Np. Model S pozwala przejechać bez ładowania niemal 500 kilometrów, co jest bardzo dobrym wynikiem. Nieporównywalnie wręcz lepszym od tego, co osiąga popularna konkurencja, której rezultaty kształtują się w granicach 100-200 kilometrów od ładowania do ładowania.

Tesla Model S - samochód elektryczy

Czy zatem, biorąc pod uwagę dobry zasięg, porównywalny ze średniej wielkości samochodami z silnikami benzynowymi, które nie mają ogromnych baków na paliwo, gdybym miał do wyboru elektryczną Teslę Model S lub porównywalny jakościowo i szybkościowo samochód z silnikiem spalinowym, zdecydowałbym się na „elektryka”? Nie.

Czas ładowania samochodów elektrycznych

Ponieważ moim zdaniem to wcale nie ilość kilometrów, którą można przejechać na jednym ładowaniu jest największą bolączką samochodów tego typu. Głównym kłopotem jest czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatorów.

Elektryczne Volvo

Rozważmy przykład auta, którego zasięg wynosiłby średnią arytmetyczną Tesli i konkurencyjnego „elektryka”, na przykład Nissana Leaf, czyli około 250-300 kilometrów. Jest to dystans, który rzadko pokonuje się w ciągu dnia. Każdemu zdarzają się dłuższe podróże, ale przemieszczając się po mieście lub w jego okolicach dystans 100-200 km gwarantuje już naprawdę kilka godzin za kierownicą. Wydaje się zatem, że może nie jako pierwszy, ale jako drugi, „zapasowy” pojazd model z napędem elektrycznym będzie jak znalazł.

Tutaj ujawnia się główna bolączka samochodów napędzanych wyłącznie energią z akumulatorów. Jeśli czasami przyjdzie nam pojechać gdzieś dalej, to w przypadku silnika benzynowego lub diesla mamy świadomość, że nawet jeśli nasz obecny zasięg wynosi 300 km bo mamy zalaną połowę zbiornika, to w czasie krótszym niż 5 minut możemy zwiększyć go na stacji benzynowej o dodatkowe kilkaset kilometrów.

BMW i3 - ładowanie ze stacji RWE

W przypadku samochodów elektrycznych, gdy podczas jazdy zacznie brakować nam energii, oznacza to konieczność szukania raczej hotelu, a nie stacji ładowania. Wszystko przez to, że napełnienie akumulatorów do 100% trwa kilka godzin i są to czasy bliższe ich liczbie wynoszącej 10 niż 1. To jest realny problem, ponieważ w sytuacjach kryzysowych zazwyczaj czasu mamy mało.

Dlatego zdecydowanie w finalnym rozrachunku wolałbym, aby samochody elektryczne miały zasięg np. 200 kilometrów, ale ładowane były do pełna w czasie porównywalnym do tankowania 50 litrów benzyny np. na matach umieszczonych na stacjach benzynowych wspierających ładowanie indukcyjne. Wtedy niewielki zasięg nie byłby problemem.

Toyota Mirai - samochód na wodór

Przyszłość aut elektrycznych

Niestety skutecznego rozwiązania tego problemu nie widać na horyzoncie. Czasami w wiadomościach pojawi się wiadomość o rewolucyjnym sposobie ładowania, który pozwala napełnić akumulatory we wspominanym przeze mnie czasie kilku minut. Finalnie jednak wszystkie te „rewolucje” ograniczają się do ciekawostek w mediach, a nasze smartfony wciąż nie mogą wytrzymać dłużej niż 2 dni, a samochody ładuje się w czasie liczonym w godzinach, a nie minutach.

Dlatego uważam, że przyszłość bardziej może opierać się o technologie paliw alternatywnych, np. wodoru, a nie energii magazynowanej w akumulatorach i ładowanej „z gniazdka”. Chyba że naprawdę któraś z ogłaszanych w mediach rewolucji naprawdę trafi do produktów konsumenckich.

10 KOMENTARZE

 1. Witam Myślę ze dla większości mimo wszystko przemówią koszty podróży… ja dla 200zł w kieszeni mogę wstać wcześniej tym bardziej mając na uwadze ze odpoczynek 15 czy 30 minut nie ma większej różnicy… jak stacje wodorowe staną się na tyle popularne by tankowanie nie było problemem pewnie będę zwolennikiem wodoru :))

  • Poruszyłeś ciekawy wątek – czy oszczędności naprawdę będą takie duże? Tzn. obecnie stacje ładowania są traktowane jako element wizerunkowy „jesteśmy nowocześni i ekologiczni”, ale gdy sprzedaż paliw tradycyjnych ustanie, to ładowanie elektryków stanie się podstawowym sposobem zarobku dla stacji (przyciągnięcia klienta, by później można mu było sprzedać hot-doga ;) ). Tam z jednej strony marża musi być taka, by na ładowaniu stacja coś zarabiała, a z drugiej strony na tyle mała, żeby ludziom nie opłacało się np. puszczać przedłużacza przez okno i ładować z domowego gniazdka. Może być ciekawie :)

   • Panie Michale,
    Warto zauważyć w temacie obsługi owych stacji paliwowych/elektrycznych, że coraz częściej mówi się o przyszłości stacji bezobsługowych. Może właśnie w tym kierunku pójdą koncerny paliwowe wprowadzając do oferty stacje ładowania pojazdów elektrycznych?
    Chciałbym też zauważyć, że rynek aut elektrycznych, a więc i technologie związane z ładowaniem akumulatorów, są stosunkowo młode. Biorąc to pod uwagę czas ładowania akumulatora do 70-80% w 30 minut jest dobrym wynikiem. Oczywiście, tankownie benzyny trwa kilka minut, ale warto zastanowić się, czy w niedalekiej przyszłości akumulatory nie będą ładowane zdecydowanie szybciej.

    Tomek,
    Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

    elektromobilnapolska.pl

 2. Mam osobiście teslę x i na superchargerach do pełna ładuje w około 50-1godz czasu i moge jechać kolejne 500 km a do połowy naladuje sie 20 min wiec postój 20 minutowy mi w zupełniści , troche przesada że samochody elektryczne ładują sie kilka godz ale to jest pańaka opinia i szanuje

 3. To ciekawe jak nikt zdaje się nie pamiętać o bardzo prostym use case – podróż tam i z powrotem po 170 km w każdą stronę przy zasięgu samochodu ok 300km. Jeśli ładowanie u celu jest niemożliwe lub niepraktyczne to dodatkowy półgodzinny postój po 20 minutach od wyjazdu w drogę powrotną też nie ma uzasadnienia wypoczynkiem (przecież dopiero wyjechaliśmy). W takich sytuacjach zasięg 300km JEST problemem którego benzyny nie mają.

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...