Muzyka ze smartfona w samochodzie – porady jak ją przesyłać

Nośniki, na których przechowujemy muzykę ewoluują. Kiedyś były to kasety, później płyty CD. Obecnie królują pamięci przenośne, a coraz większą popularność zyskują urządzenia mobilne: smartfony i tablety, które stają się naszą przenośną bazą utworów muzycznych. Jak połączyć te sprzęty w systemem multimedialnym w samochodzie?

iPhone czy telefony z systemem Android – te urządzenia z odpowiednimi aplikacjami oferują nieporównywalnie większą funkcjonalność jeśli chodzi o przechowywanie muzyki niż jakikolwiek inny nośnik. Dzięki aplikacjom do streamingu muzyki, takim jak Spotify, Deezer czy Apple Music w pamięci smartfona możemy zapisać ogromną ilość utworów, a w razie czego na bieżąco ściągać nowe – wystarczy mieć połączenie z Internetem.

O ile jednak muzykę z płyty CD czy pendrive’a na USB można odtwarzać tylko w jeden sposób, to w przypadku smartfona mamy do wyboru więcej możliwości. Przyjrzyjmy się im.

Wejście AUX w samochodach

Kabel AUX

Podstawowy sposób puszczania muzyki z telefonu w głośnikach samochodu, który sprawdza się głównie w trochę starszych autach, ponieważ najnowsze modele coraz częściej pozbawione są tego wejścia.

Filozofia jest bardzo prosta – kupujemy kabel audio jack 3,5 mm „męski” z obu stron. Jedną końcówkę wkładamy do naszego iPhone’a, Samsunga Galaxy czy jakiegokolwiek innego smartfona (w gniazdo słuchawkowe), a drugą w odpowiednie wejście w samochodzie.

Rozwiązanie tego typu niestety nie pozwala na jakiekolwiek sterowanie aktualnie odtwarzanym utworem z poziomu samochodu, np. przyciskami na kierownicy. Za to odpowiada smartfon i aplikacja na nim zainstalowana.

Bluetooth - smartfon gotowy do połączenia

Bluetooth

Zdecydowanie powszechniejsze w nowych samochodach i wygodniejsze rozwiązanie. W chwili obecnej praktycznie każde auto wyjeżdżające z salonu może zostać wyposażone w system multimedialny z możliwością połączenia telefonu przez Bluetooth. Poza funkcją odbierania połączeń i prowadzenia rozmów przez zestaw głośnomówiący, rozwiązanie to pozwala w łatwy sposób przesyłać bezprzewodowo muzykę.

Na rynku występują różne systemy, o odmiennym stopniu zaawansowania i integracji. Najprostsze pozwalają po prostu na bezprzewodowe przesyłanie muzyki, ale na nic więcej – wtedy musimy kontrolować playlistę z poziomu smartfona.

Bardziej rozbudowane systemy pozwalają na dalej idącą integrację i muzyka zmagazynowana w telefonie przesyłana jest do komputera pokładowego w samochodzie wraz ze wszystkim metadanymi, czyli nazwą, długością itp. Wtedy najczęściej utwory zmieniać możemy bez brania do ręki smartfona, z poziomu samochodu.

BMW - aplikacja Spotify

Bardzo fajne jest to, że systemy te integrują się z popularnymi muzycznymi aplikacjami mobilnymi. Np. odtwarzając muzykę ze Spotify mam takie same możliwości sterowania nią poprzez przyciski na desce rozdzielczej czy kierownicy, jak gdybym odtwarzał utwory z domyślnego odtwarzacza (w przypadku smartfonów Sony z których korzystam jest to Walkman). Niektórzy producenci samochodów współpracują z twórcami aplikacji mobilnych, by integracja pomiędzy autem i telefonem była możliwie kompleksowa i łatwa do obsługi dla użytkownika. Dobrym przykładem jest tutaj BMW i jego Connected Drive, które obsługuje wspomniane wcześniej Spotify.

Kabel USB

Wspominam o nim na samym końcu, ponieważ jest to najrzadziej działające połączenie samochodu ze smartfonem. Niestety większość urządzeń z systemem Android nie wspiera przesyłania muzyki przez kabel tego typu. Posiadacze iPhone’ów mają tu lepszą sytuację, ponieważ smartfony Apple są z USB w samochodach częściej kompatybilne, ale to też nie jest standard.

Baterie w smartfonach i przesyłanie muzyki

Złącze USB lepiej jest traktować jako (poza odtwarzaniem muzyki z pamięci przenośnej USB) sposób na ładowanie smartfona podczas jazdy. Niestety baterie we współczesnych, inteligentnych telefonach wciąż są ich słabymi punktami, a korzystanie z dobrodziejstw bezprzewodowego przesyłania muzyki przez Bluetooth potrafi odcisnąć piętno na poziomie naładowania akumulatora.

Samsung Galaxy S7 Edge

Jest to szczególnie dotkliwe właśnie podczas podróży samochodem, ponieważ w jej trakcie telefon musi ciągle przełączać się pomiędzy nadajnikami, często również zmagać się ze słabym zasięgiem. Jeśli dodamy do tego ciągłe przesyłanie dźwięku przez Bluetooth, a ewentualnie streaming muzyki w czasie rzeczywistym z sieci 3G / LTE… może się to źle skończyć dla baterii.

W związku z tym mimo, że integracja smartfonów z samochodem jest coraz powszechniejsza i coraz prostsza, to osobiście wciąż jestem zwolennikiem słuchania muzyki w aucie w formacie MP3, która „leci” z pendrive’a. Jeśli korzystam z Bluetooth, to tylko na krótkich dystansach lub dysponując możliwością ładowania telefonu podczas jazdy.

33 KOMENTARZE

 1. mam iphona 5s, który do niedawna współpracował poprzez USB z Volvo. Od jakiegoś miesiąca telefon „mówi”, że nie współpracuje z tym akcesorium. Zupełnie nie wiem co się stało. Iphone ładuje się gdy jest podłączony do USB. Proszę o wsparcie. Dziękuję.

 2. Dlaczego jak puszczam muzykę ze smartfona z radia internetowego przez bluthot działają tylko przednie głośniki a suboofer nie działa, jak puszczam muzykę z pendrive’a lub z radia wszytko działa bez problemu nigdzie nie mogę znaleźć informacji.

 3. Dysponując możliwością… co za problem kupić ładowarkę samochodową, ew. jeszcze rozdzielacz gniazka zapalniczki?
  Poza tym jest jeszcze adapter kasetowy, ale to do jakiś staruchów chyba co wciąż kasety czytają :)

    • Hmm – Qashqaiem jeździłem tylko drugiej, a nie pierwszej generacji, więc ze swojego doświadczenia nic Ci nie podpowiem. Proponuję jednak poprosić kogoś z rodziny albo znajomego z telefonem, aby spróbował go sparować i zobaczyć czy u tej osoby z automatu będzie działać Bluetooth Audio. Jeśli tak – problemem jest Twój telefon. Jeśli tam też nie zadziała to proponuję poszukać w menu samochodu ustawień Bluetooth. W menu źródeł muzyki w Twoim samochodzie masz możliwość wybrania jako źródła „Bluetooth”?

     • Z tego co pamiętam to menu Bluetooth w samochodzie jest bardzo proste. Jest opcja tylko zestawu glosnomowiacego ( lista sparowanych urządzeń i nic wiecej). Zastanawiałem się czy jest jakaś aplikacja na tel która potrafilaby to oszukać i dac sygnał dźwiękowy na glosniki wykorzystujac zestaw głośnomówiący w nissanie… Szukałem ale znalazłem tylko jakieś wspomagacze do polaczenia przez Bluetooth.

     • Przyznam, że o takiej nie słyszałem. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wejścia AUX, bo takie są często w samochodach stosowane. Wtedy po prostu wpinasz kabel jack 3,5mm i efekty są takie same :) Masz u siebie AUX?

     • Muszę spr. Zlezy mi też na względnej jakosci, nie żeby tylko coś tam brzęczało?

  • Przejściówka do czego? Rzuciłem okiem na ten system multimedialny i z tego co widzę to ma on wiele złącz – praktycznie wszystko co trzeba. Jeśli potrzebujesz połączyć konkretnie sprzęt z AUX to są przejściówki AUX-USB. Czy działają z takimi odtwarzaczami – nie mam pojęcia, ale na szczęście kosztują kilka zł, więc można zaryzykować :)

 4. Ja mam w aucie system bluetooth. jednak obsługuje on jedynie rozmowy telefoniczne. czyli łoczy sie tel z radiem i mam zestaw glosnomowiacy. Jest to system oryginalny w moim aucie i radio z navi tez. Jednak nie mam mozliwosci przesylu muzyki przez bluetooth. I co na to poradzić. radio nie ma tez usb ani jacka. jednym zdaniem w 2008 roku renault cos takiego wypuscil. co w takiej sytuacji? jakies pomysły?

  • Jeśli nie chcesz – a jak sądzę nie chcesz – montować niefabrycznego zestawu audio, to rozwiązaniem może być transmiter FM, do którego wkładasz kartę SD z muzykę, wkładasz go do zapalniczki i w obrębie Twojego samochodu rozprowadza on sygnał FM, dostrajasz po prostu radio na jakąś nieużywaną przez inne rozgłośnie częstotliwość i jest OK. Kiedyś z czegoś takiego korzystałem i działało bez problemu :)

Najnowsze teksty

Range Rover Velar lifting 3.0 diesel 300 KM – TEST

Range Rover Velar to ciekawa propozycja w gamie tej marki, która jest optymalna dla osób, które chcą mieć już...