Bugatti Chiron – cena, osiągi i zdjęcia tego supersamochodu

W 2005 roku na wyobraźnię fanów motoryzacji oddziaływał Veyron. 1001 KM, przekroczenie bariery 400 km/h, niespotykana dotychczas w samochodach technologia. W 2016 roku na rynku pojawia się następca, który powstał według filozofii „więcej, lepiej, szybciej”. Rzućmy okiem na Bugatti Chiron, nowy supersarmochód zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Na początek galeria zdjęć:

Przed napisaniem tego tekstu zajrzałem na parę for motoryzacyjnych by zobaczyć reakcje ich użytkowników – czy ten samochód im się podoba czy nie. Znalazłem tam bardzo różne opinie – niektórzy pisali, że jest zdecydowanie przekombinowany, a chociażby przez przednie światła stracił elegancję Veyrona. Innym bardzo się on spodobał.

Ja zaliczam się do tej drugiej grupy, chociaż nie „kupuję” wyglądu Bugatti Chiron w 100%. Od poprzednika jest zdecydowanie agresywniejszy i to mi się podoba. Veyron był ekscytujący, bo każdy miał z tyłu głowy moc, cenę, ilość cylindrów. Jednocześnie sam jego wygląd sprawiał, że trudno było postawić go obok np. Lamborghini i powiedzieć, że wygląda równie atrakcyjnie, bo tak nie było – samochód był zbyt obły, za mało wyrazisty. W przypadku Chirona styliści poszli w drugą stronę. Przednie LED’y zwracają uwagę, aż nie wiem czy nie aż za bardzo. Wszystkie linie nadwozia zostały zaprojektowane tak, aby przyciągać spojrzenia. Półkolisty kształt za drzwiami, ogromny dyfuzor i kratki wentylacyjne z tyłu, w końcu tylne światła będące biegnącym na całą długość paskiem. Wciąż nie uważam, że jest to najładniejszy samochód w swojej klasie, ale na pewno nikt nie powie o nim „nijaki”.

Bugatti Chiron - wnętrze

Osiągi – moc, przyspieszenie, prędkość maksymalna

W nowych Bugatti jednak to, co najważniejsze kryje się pod karoserią. W przypadku Chirona nie jest inaczej, ponieważ auto to po raz kolejny przekracza bariery i pokazuje co to znaczy bezkompromisowy samochód sportowy. Silnik w tym samochodzie to 16-cylindrowa (W16) jednostka o pojemności 8 litrów. Posiada 4 turbosprężarki, dzięki którym generuje moc 1500 koni mechanicznych dostępnych przy 6700 rpm! Równie imponujący jest moment obrotowy, który wynosi 1600 Nm (w zakresie 2000-6000 obrotów na minutę). Dla porównania popularny silnik 1,4 TSI legitymuje się momentem wynoszącym 250 Nm.

To wszystko przekłada się na osiągi. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje Bugatti 2,5 sekundy. 200 km/h na prędkościomierzu pojawi się po 6,5 sekundy, 300 po 13,6 sekundy. Chiron zatem będzie jechał około 250 km/h podczas gdy większość normalnych samochodów ledwo dobije do 120 km/h. Prędkość maksymalna ustalona została na 420 km/h i jest dopiero punktem wyjścia, ponieważ na pewno z biegiem czasu powstaną jeszcze mocniejsze wersje, tak jak miało to miejsce w przypadku Veyron Super Sport.

Supersamochód Bugatti

Co ciekawe tak niesamowite przyspieszenie generowane jest mimo dużej masy – Chiron urósł względem poprzednika, a także przytył, dokładnie o 155 kg. Nowe model waży 1995 kg.

Cena Bugatti Chiron

Równie kosmiczne co osiągi są ceny tego samochodu. Aby stać się posiadaczem supersamochodu Bugatti trzeba wydać około 2,6 miliona dolarów, co przekłada się na około 10 milionów złotych. Trzeba się też spieszyć, ponieważ produkcja ograniczona została do 500 sztuk. Sądzę, że finalnie aut powstanie więcej za sprawą różnych edycji limitowanych.

Nowe Bugatti z 2016 roku

Warto jest dodać, że mimo tak wysokiej ceny producent i tak traci na każdym sprzedanym egzemplarzu. Wynika to z ogromnych kosztów ponoszonych na stworzenie tak zaawansowanego samochodu i ograniczonej jego sprzedaży. Dla koncernu Volkswagena nie jest to jednak wielki problem, ponieważ podobnie jak Veyrona traktuje on model Chiron jako wizytówkę. Pokazanie jakie cuda techniczne są w stanie stworzyć inżynierowie VAG oraz ewentualnego dawcę technologii do innych samochodów.

Trzeba przyznać, że Bugatti Chiron to naprawdę solidna wizytówka…

4 KOMENTARZE

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...