Seat Ateca – zdjęcia i informacje o silnikach w nowym SUV’ie Hiszpanów

Premiera Seata Ateca ustalona została na początek marca 2016 i targi motoryzacyjne w Genewie, ale Hiszpańska marka postanowiła wcześniej odkryć karty, pokazała jak wygląda ich pierwszy SUV i udostępniła trochę informacji o nim.

Zacznijmy od wyglądu, który muszę przyznać, że mnie trochę rozczarował. Z jednej strony jest to wciąż bardzo ładny samochód, bo linie stylistyczne współczesnych Seatów są szalenie udane, ale patrząc na koncept 20V20, na którym Ateca miała się opierać można było spodziewać się czegoś więcej.

Seat Ateca - tył

W wersji produkcyjnej otrzymaliśmy znacznie mniej ekscytujący design. Swojego rodzaju winowajcą może być tutaj Skoda, ponieważ jej nowy SUV o nazwie Kodiak ma być technologicznie bliźniaczy do modelu Ateca. Unifikacja wymogła kompromisy konstrukcyjne, które widać chociażby z tyłu samochodu, który zalatuje mi trochę Skodą Superb.

Seat Ateca - wnętrze

Wnętrze samochodu na zdjęciach zdaje się być przejęte praktycznie w 100% z modelu Leon – próbowałem doszukać się tutaj jakiś zmian, ale popatrzyłem na konsolę centralną, panel klimatyzacji, zegary, kierownicę i zrezygnowałem. Osobiście żałuję, że projektanci Seata nie wysilili się bardziej, bo o ile Leon z zewnątrz wygląda rewelacyjnie, to w środku nie należy do najbardziej porywających samochodów.

Silniki

Poznaliśmy paletę silników, które napędzać będą SUV’a (lub crossovera – jak kto lubi, bo granica pomiędzy tymi segmentami samochodów jest dosyć płynna) Seata. Na dole listy znajdować się będzie trzycylindrowa jednostka benzynowa 1,0 TSI o mocy 116 KM. Ilość koni generowana przez ten silnik jest przyzwoita, jednak umieszczenie takiego motoru w samochodzie tej klasy wygląda co najmniej osobliwie. Ale cóż, takie uroki zwiększających się wciąż norm emisji spalin.

Seat Ateca - bok samochodu

Dalej do dyspozycji kierowców udostępniony zostanie bardzo popularny w koncernie VAG silnik 1,4 TSI o mocy 150 KM. Paleta silników diesla składać się będzie z jednostki 1,6 TDi o mocy 116 KM, następnie 2,0 TDi w dwóch wariantach: 150 KM i 190 KM. Najmocniejsza jednostka wysokoprężna jako jedyna seryjnie wyposażona zostanie w napęd 4×4 i skrzynię DSG. W przypadku pozostałych wersji te „bajery” będą dostępne jako opcja.

Znamy już wersje wyposażenia i polskie ceny Seata Ateca. Zobacz jak się kształtują.

Kiedy premiera?

Resztę informacji o Seacie Ateca powinniśmy poznać podczas oficjalnej prezentacji w Genewie. Wtedy to również najpewniej przedstawiciele hiszpańskiej marki zdradzą kiedy Seat pojawi się w polskich salonach. Na razie pozostają domysły, ale dłużej niż do jesieni 2016 roku nie powinniśmy czekać.

2 KOMENTARZE

Najnowsze teksty

Range Rover Velar lifting 3.0 diesel 300 KM – TEST

Range Rover Velar to ciekawa propozycja w gamie tej marki, która jest optymalna dla osób, które chcą mieć już...