Poznań Motor Show – parking i dojazd. Praktyczne porady dla zwiedzających

Jeśli ktoś nie mieszka w Poznaniu i najbliższych okolicach, to decydując się na udział w Poznań Motor Show zazwyczaj musi zmierzyć się z dwoma pytaniami: jak dojechać na teren targów i gdzie zostawić później samochód. Temat jest ważny zwłaszcza dla osób, które na targi wybierają się po raz pierwszy, dlatego przedstawię swoje porady oparte o doświadczenie z ostatnich kilku lat.

Impreza odbywa się na terenie hal Międzynarodowych Targów Poznańskich, które znajdują się przy ulicy Głogowskiej 14.

Jak dojechać na Poznań Motor Show?

Na targi zawsze jechałem z Warszawy, dlatego opowiem jak wygląda sytuacja dla jadących ze Stolicy (ale również „podciągnąć” można pod to mieszkańców Polski wschodniej, Łodzi czy Konina). Nie ma co ukrywać – jeśli na PMS chcemy dojechać szybko, to autostrada A2 jest najlepszym wyborem. Droga z Warszawy do Poznania zajmuje jadąc nią około 3 godziny, więc nie trzeba wstawać o nienaturalnie wczesnej godzinie, aby na miejscu zawitać o rozsądnej porze (lub by nie przegapić żadnej premiery na Press Day).

Z autostradą A2 jest jednak pewien problem – jest ona płatna. Odcinek Warszawa-Łódź nie jest, ale już za Strykowem tak. I niestety im bliżej Poznania, tym robi się drożej. Na ostatnich bramkach przed węzłem Poznań-Wschód musimy dopłacić kolejne 17 zł, by za tę kasę przejechać raptem kilkanaście kilometrów. Jest to wygodne, ale na pewno nie opłacalne, dlatego jeśli ktoś chce zapłacić mniej to może zdecydować się na zjazd na węźle Września na Drogę Krajową 92 i wjechać do Poznania od północy, a nie od południa. Jeśli chodzi o nawigowanie w samym mieście to radzę zaopatrzyć się w nawigację, albo dokładnie przestudiować mapę. Dojazd na teren Poznań Motor Show nie jest najtrudniejszy, ponieważ MTP są traktowane jako jeden z ważniejszych punktów w mieście i drogowskazy obok dzielnic, czy innych miast mają dodane strzałki, które dokładnie pokazują jak na teren targów dojechać.

Autostrada A2 - węzeł Koło

W przypadku dojazdu z innych regionów Polski nie będę się specjalnie rozpisywał, bo tutaj nie mam doświadczenia, a chcę się z Wami dzielić poradami tylko takimi, za które mogę ręczyć. Dlatego polecam rzucić okiem na mapę, wybrać optymalną drogę krajową prowadzącą na miejsce i wyruszyć w trasę.

Targi samochodowe w Poznaniu – jak zaparkować?

Jesteśmy na miejscu i pojawia się kolejny problem – gdzie zostawić samochód. Na darmowe miejsce postojowe w okolicy nie ma co niestety w okolicy liczyć, ponieważ objęta jest ona strefą płatnego parkowania. Co prawda osoby z akredytacją mogą liczyć na darmowy wjazd na parking na terenie MTP, ale z doświadczenia wiem, że bardzo szybko się on zapycha, przez co jeśli nie jesteśmy rannymi ptaszkami to od ochroniarza usłyszymy, że musimy szukać dla siebie miejsca gdzie indziej. Tutaj gorąco polecam płatny parking przy ulicy Matejki 63 (nieopodal Biedronki). Poza tym, że ciężko się później z niego wyjeżdża (przy założeniu, że chcemy skręcić w lewo w ulicę Matejki) to optymalne rozwiązanie. Nigdy nie miałem problemu ze znalezieniem tam miejsca, ceny nie są przesadzone (4 zł za godzinę dla samochodu osobowego), a do samych targów daleko nie ma.

Nie polecam z kolei szukania miejsca gdzieś w okolicy. Uliczki tam są ciasne, niektóre są jednokierunkowe, a ilość samochodów krążących wokół Międzynarodowych Targów Poznańskich duża. Wystarczy jakiś drobna kolizja, czy inne zdarzenie drogowe i możemy utknąć wokół MTP na długi czas. Mówię to z doświadczenia, ponieważ w 2014 roku skończyły się darmowe miejsca na terenie targów i część kierowców nie mogła się z tym pogodzić, uparcie stojąc przed zamkniętą bramą wjazdową. Skutecznie zakorkowało to całą okolicę i spędziłem irytujące 30 minut w samochodzie, około 200 metrów od drzwi wejściowych na targi. Od tego czasu nawet się nie zastanawiam – jadę na Matejki i mam spokój.

W tym roku organizatorzy wprowadzili ciekawy bonus. W centrum handlowym Poznań City Center posiadacze biletu na targi motoryzacyjne nie zapłacą za pierwszej 2 godziny parkowania na terenie centrum. Wejściówkę wraz z biletem parkingowym wystarczy okazać u Kierownika Holu.

Poznań Motor Show 2016 coraz bliżej – mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Wam w planowaniu podróży na miejsce, oszczędzą trochę nerwów i pozwolą w pełni cieszyć się tym świętem motoryzacji w Polsce :)

Najnowsze teksty

Volkswagen ID 4 77 kWh 204 KM Performance Pro – TEST

Volkswagen na początku wprowadzania swoich elektrycznych samochodów na rynek nie eksperymentował, tylko postawił na najmodniejsze obecnie crossovery. ID 4...