Autostrada A1 Stryków – Tuszyn (czyli Wschodnia Obwodnica Łodzi) – kiedy otwarcie?

Sieć szybkich dróg w Polsce coraz bardziej się rozrasta, ale wciąż pozostają w niej bardzo dotkliwe dla kierowców dziury. Jedną z poważniejszych jest dojazd do Łodzi z autostrady A2. Na szczęście problem wkrótce zniknie za sprawą budowy odcinka autostrady A1 Stryków – Tuszyn. Kiedy dokładnie? Mamy nowe informacje o dacie jego otwarcia.

Wpis zaktualizowany – najświeższe informacje o stanie budowy znajdują się na dole.

Od 2012 roku podróżowanie między Warszawą i Łodzią jest znacznie przyjemniejsze dzięki otwarciu odcinka autostrady A2 pomiędzy Strykowem i Konotopą. Niestety czas, który nadrobi się dzięki możliwości mknięcia po autostradzie tracony jest często na wąskich gardłach zlokalizowanych blisko tych miast. W Warszawie swojego czasu problemem było to, że z A2 można było wjechać tylko w S8, więc mieszkańcy południowych dzielnic utykali w korkach przebijając się przez miasto (czasami szybciej jechałem ze Strykowa do Konotopy, niż później ze zjazdu z autostrady do domu w obrębie miasta). Wraz z otwarciem Południowej Obwodnicy Warszawy problem zniknął, ale mieszkańcy Łodzi wciąż się z nim zmagają.

Południowa Obwodnica Warszawy (S2) - noc

Rondo na węźle Stryków lubi się zakorkować, a później wcale nie jest lepiej, ponieważ droga do Łodzi to wąski szlak jednojezdniowy, dwupasmowy. O konieczności przebijania się przez miasto nie będę nawet wspominał.

A1 – Wschodnia Obwodnica Łodzi

Odpowiedzią na ten problem będzie odcinek A1 od węzła Łódź Północ, do węzła Tuszyn. Jego znaczenie dla warunków podróżowania po centralnej Polsce jest fundamentalne, ponieważ dzięki niemu cały ruch tranzytowy będzie mógł szybko ominąć miasto, a osoby, które będą chciały wjechać do Łodzi będą mogły skorzystać z kilku węzłów, przez co żaden z nich nie będzie aż tak zatłoczony, jak obecnie jest Stryków.

Droga, nazywana Wschodnią Obwodnicą Łodzi (WOŁ), miała zostać oddana do użytku już w 2014 roku na mocy rozstrzygniętego pod koniec 2010 przetargu, który wygrała firma Polimex. Niestety w 2013 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że firma ta nie dokończy budowy i konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej procedury przetargowej. W 2014 roku wybrani zostali nowi wykonawcy: Mota-Engil oraz konsorcja Strabag i Budimex. Tym razem wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu.

A1 Stryków - Tuszyn - mapa

Stryków-Tuszyn – kiedy otwarcie?

GDDKiA zapewnia, że ustalony w umowie termin nie jest zagrożony i cały budowany odcinek autostrady A1 otwarty ma zostać pomiędzy 30 lipca i 15 sierpnia 2016 roku. Większość lata kierowcy będą musieli zmagać się wciąż z dotychczasową organizacją ruchu, ale powroty z wakacji powinny być już możliwe po Wschodniej Obwodnicy Łodzi.

Oddanie odcinka Stryków – Tuszyn pociągnie za sobą spore inwestycje na drogach, z którymi autostrada będzie się krzyżować. Niestety drogi te w większości nie są w zbyt dobrym stanie lub nie mają odpowiedniej przepustowości, aby sprawnie przyjąć ruch z nowego odcinka A1. Większość prac ma rozpocząć się w 2017 roku i dopiero po ich zakończeniu cała sieć zyska swoją docelową wydajność. Najważniejsze jest jednak to, że już w lipcu/sierpniu 2016 sytuacja i tak zmieni się diametralnie – na lepsze.

Autostrada A1 - Węzeł Łódź Wschód

Będą opłaty?

Na koniec trzeba poruszyć temat, który jest niezmiernie istotny dla popularności WOŁ – czy będzie trzeba płacić za przejazd ze Strykowa do Tuszyna? Na chwilę obecną nikt w GDDKiA nie mówi o opłatach, więc można być dobrej myśli. W mojej opinii odcinek ten na stałe powinien zostać zwolniony z opłat, ponieważ tylko wtedy w 100% spełni swoją rolę – odciążenia Łodzi i zmniejszenia w niej korków. Za darmo każdy wybierze autostradę A1. Gdyby za przejazd trzeba było zapłacić np. 10 zł – sądzę, że sporo kierowców zaczęłoby się zastanawiać. Na razie wszystko wygląda dobrze.

AKTUALIZACJA

Prace na budowie idą sprawnie i niewykluczone, że otwarcie A1 Stryków-Tuszyn nastąpi przed datami wynikającymi z umów. Podobno urzędnikom z GDDKiA bardzo zależy, by trasa była gotowa na Światowe Dni Młodzieży, które zaczynają się 27 lipca. Być może już wtedy będziemy mogli przejechać nowym odcinkiem autostrady.

AKTUALIZACJA #2:

1 lipca 2016 roku autostrada A1 będąca Wschodnią Obwodnicą Łodzi została otwarta!

Zdjęcia z powietrza: DronHD.pl

8 KOMENTARZE

Najnowsze teksty

Range Rover Velar lifting 3.0 diesel 300 KM – TEST

Range Rover Velar to ciekawa propozycja w gamie tej marki, która jest optymalna dla osób, które chcą mieć już...