Kolory samochodów – są estetyczne czy raczej nudne?

Zakup nowego samochodu to nie jest łatwa sprawa – po wybraniu marki i modelu przychodzi czas na decyzję dotyczącą koloru lakieru. Tutaj niby wybór jest spory, ale generalnie sprowadza się on do stonowanych, „smutnych” barw. Czy można jednak traktować takie postępowanie producentów jako wadę?

Powiedzmy to sobie wprost – nie wszystkie kolory pasują do wszystkich samochodów. Jaskrawe barwy źle komponują się z większością z nich, zwłaszcza tych bardziej luksusowych. Po Warszawie jeżdżą czasami np. wypasione BMW z jaskrawym lakierem, zazwyczaj kładzionym na indywidualne zamówienie właściciela w jakiejś lakierni. Nie wygląda to dobrze.

Z drugiej strony czy my, jako klienci nie powinniśmy otrzymać trochę więcej swobody w tym aspekcie? Nie mówię tutaj o tym aby każdy nabywca nowego samochodu mógł wybierać swój kolor z palety barw RGB – chodzi mi tu o urozmaicenie i udostępnienie dodatkowych kolorów dla osób, które chciałyby mieć auto w trochę żywszych barwach.

Citroen C5 Tourer dostępny jest tylko w stonowanych kolorach

Spójrzmy chociażby na Citroena C5 – nabywcy tego samochodu mogą wybrać tylko kolory, które ukrywają tego sedana w tłumie innych aut niż go wyróżniają. Próżno szukać tam żywych barw, a najmniej smutny jest odcień złoty Mativoire. A jeśli ktoś chciałby kupić takie auto w kolorze „trawa na Stadionie Narodowym”, albo przynajmniej „butelkowa zieleń”? Niestety, będzie musiał szukać gdzie indziej.

Nie wszędzie oczywiście tak jest – palety kolorów u wielu producentów zawierają większy wybór, jednocześnie im wyższa klasa samochodu, tym zazwyczaj bardziej stonowane są kolory. W małym mieszczuchu bez problemu możemy zamówić kolor żółty albo błękitny i to właśnie te klasy samochodów dbają o odpowiedni koloryt na ulicach. Ale np. w Audi A6 największą ekstrawagancją na jaką możemy sobie pozwolić jest czerwony perłowy lakier. A szkoda, bo nawet w tych najbardziej luksusowych samochodach trochę żywsze kolory mogą pasować doskonale. Popatrzmy chociażby na charakterystyczny dla Audi RS6 intensywny niebieski kolor lub barwy, w które malowane są modele OPC u Opla. Rewelacja.

Audi RS6 ma piękny niebieski kolor

Ale zawsze medal ma dwie strony i w tym przypadku również tak jest. Współczesne trendy w kolorystyce samochodów może sprawiają, że na ulicach można zobaczyć średnio 4 Volkswageny Passaty w kolorze czarnym na kwadrans, ale z drugiej strony nie widuje się już chociażby nowych Mercedesów w kolorze „budyń waniliowy”. To wypada zapisać zdecydowanie na plus – producenci w pewien sposób „chronią” nas przed gustami niektórych kierowców.

Zatem jak odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule? Czy w ogóle można na nie odpowiedzieć? Moim zdaniem prawda leży gdzieś pośrodku. Z jednej strony różowe BMW Serii 7 to nie jest miły widok nawet dla największego piewcy motoryzacyjnej wolności jeśli chodzi o kolory lakierów. Z drugiej strony – producenci powinni dać klientom trochę większe pole do popisu. Wciąż poruszać się w granicach dobrego smaku, ale jeśli ktoś np. chce sobie kupić zielonego sedana klasy premium, to powinien mieć taką możliwość. Wszyscy byliby wtedy zadowoleni.

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...