Obwodnica Raszyna (S8) zostanie otwarta już w lipcu 2015!

W Polsce utarło się, że inwestycje drogowe równoznaczne są z problemami, opóźnieniami i bałaganem. W przeszłości często tak było, jednak budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku Salomea-Wolica to idealny przykład na to, że da się wszystko przeprowadzić zgodnie z planem. Ten niezwykle wyczekiwany przez mieszkańców Raszyna i Janek odcinek już wkrótce zostanie otwarty! [Aktualizacja na końcu tekstu]

Ten, kto kiedyś miał okazję jechać po Alei Krakowskiej w granicach Warszawy w godzinach innych niż nocne dobrze wie o czym mówię. Permanentne kroki na niej występujące spowodowane są tym, że ta dwujezdniowa, ale lokalna, w wielu miejscach tylko 2-pasmowa droga nie jest po prostu przystosowana do przyjęcia ruchu w relacjach Warszawa-Kraków i Warszawa-Katowice.

Przez wiele lat kierowcy nie mogli zrobić nic innego, tylko zgrzytając zębami stać po kilkadziesiąt minut aby przejechać kilka kilometrów w Raszynie. Osobiście nie miałem potrzeby wybierania się tam zbyt często w godzinach szczytu, jednak z relacji innych wiem, że nie jest łatwo. Ale sytuacja już niedługo ulegnie diametralnej zmianie na lepsze.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że budowa podwarszawskiego odcinka drogi ekspresowej S8 od węzła Salomea do Wolicy przebiega zgodnie z planem i już w lipcu 2015 roku jej część zostanie oddana do dyspozycji kierowcom. Chodzi tu o, w mojej opinii kluczowy, fragment od węzła Opacz (części Południowej Obwodnicy Warszawy) do łącznika z istniejącą Drogą Krajową numer 8 w Jankach, czyli wylotówką na Katowice i Wrocław.

Coraz więcej jest dróg ekspresowych w Warszawie

Obecnie aby tak się stało brakuje uzyskania pozwolenia na użytkowanie wydanego przez nadzór budowlany. W poniedziałek 29 czerwca inspektorzy mają zjawić się na budowie, a ich prace powinny potrwać około 2 tygodni. Marszałek województwa mazowieckiego szacuje, że w weekend 11-12 lipca droga zostanie otwarta.

Nie będzie to koniec prac na budowie, ponieważ wykonawca – firma Strabag – będzie musiała dokończyć jeszcze odnogę, która połączy budowaną drogę ekspresową z DK7, którą z Warszawy jedzie się do Krakowa (na wysokości centrum handlowego Maximus przed Nadarzynem). Koniec tych prac zapowiadany jest na grudzień 2015 roku i patrząc po tym, jak sprawnie idzie budowa nie mam wątpliwości, że termin ten zostanie dotrzymany. Jednak największą ulgę mieszkańcy Raszyna powinni poczuć już teraz, w lipcu, ponieważ ukończenie prac na odcinku Opacz-Janki zdejmie ogromną część ruchu tranzytowego z Alei Krakowskiej. A o to przecież chodzi.

Gdy droga zostanie oddana do użytku na pewno się po niej przejadę i nie omieszkam przygotować relacji oraz onboard’u w ramach Wahacz TV.

AKTUALIZACJA:

17 lipca w godzinach wieczornych odcinek obwodnicy Opacz-Janki został otwarty! Zobacz wideo z przejazdu po nowej drodze.

Zdjęcie główne: Łukasz Jóźwiak / GDDKiA

Najnowsze teksty

Mazda CX-30 2.0 SkyActiv-X 186 KM – TEST

Mazda CX-30 to jeden z popularniejszych modeli tego producenta w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy tutaj do...