DriveClub PS Plus Edition w końcu dostępne! Premiera jednak nie obyła się bez kolejnej wpadki

Wstyd – tyle tylko można powiedzieć o tym, co działo się z przeznaczoną dla posiadaczy usługi PlayStation Plus edycją gry DriveClub. Na szczęście całą sprawę udało się doprowadzić do końca i darmowa wersja gry wylądowała w sklepie PlayStation, ale nawet na ostatniej prostej nie udało się uniknąć problemów.

Osobom, które nie śledzą dokładnie historii DriveClub wyjaśnię pokrótce czemu użyłem słowa „wstyd”. Otóż DrvieClub miał być grą startową na konsolę PlayStation 4 i pojawić się w sklepach w listopadzie 2013 roku, a dla wszystkich posiadaczy subskrypcji PlayStation Plus gra miała być dostępna za darmo.

W DriveClub można ścigać się w malowniczej Norwegii

Wszystko wyglądało pięknie, ale niestety później sprawy przybrały zły obrót. Najpierw DriveClub PS Plus Edition została okrojona i miała zawierać tylko około 20% pierwotnie planowanej zawartości. Później – na miesiąc przed planowanym pojawieniem się w sklepach – data premiery gry została przesunięta na bliżej niesprecyzowany okres w 2014 roku. Finalnie gra pojawiła się w październiku 2014 roku i… po premierze totalnie posypał się tryb sieciowy. Przez kilka tygodni online w DriveClub w ogóle nie działało i dopiero po kilku miesiącach zaczęło funkcjonować tak, jak powinno od początku.

Problemy z działaniem infrastruktury sieciowej sprawiły, że premiera edycji PlayStation Plus znowu została przesunięta. I gdy niektórzy gracze zaczęli już tracić nadzieję, nagle Evolution Studios ogłosiło, że darmowa wersja gry pojawi się na PlayStation Store 25 czerwca 2015 roku. Gdy wydawało się, że wszystko skończy się dobrze po oddaniu edycji PS Plus w ręce graczy serwery znowu padły. Na szczęście tym razem problemy trwały tylko kilka godzin i po usunięciu gry z PlayStation Store gra znowu do niego wróciła. Miejmy nadzieję, że na stałe.

Egzotyczne supersamochody w DriveClub

Powyższy przypadek to moim zdaniem jedna z największych „wtop” w branży gier w ostatnich latach. Evolution Studios – twórcy DriveClub – całą serią działań pokazali jak stracić zaufanie graczy. Wielka szkoda, bo gra (w pełni działająca) jest naprawdę świetna, a przez te problemy wywołuje zdecydowanie więcej negatywnych emocji, niż na to zasługuje patrząc tylko na czystą frajdę z jazdy lub jakość oprawy graficznej.

DriveClub PlayStation Plus Edition zawiera w sobie:

  • Wszystkie tryby rozgrywki online i offline
  • Możliwość tworzenia swoich wyścigów
  • Dostęp do 13 tras w Indiach (jednej z sześciu lokacji w grze)
  • 15 samochodów
  • Możliwość zdobycia wszystkich trofeów

McLaren w DriveClub

Moim zdaniem obecnie dużym błędem było nie dodanie więcej do edycji PS Plus. Jeśli nie cała gra, to przynajmniej 60% jej zawartości powinno zostać uwzględnione w wersji dla „Plusowiczów”. Kto miał kupić DriveClub – już to zrobił. W chwili obecnej bardziej liczy się naprawa wizerunku tej gry, niż kilka dolarów więcej w kieszeni Sony. Wynagrodzenie graczy za długie czekanie mogłoby zmazać złe wrażenie, które zostało w ich głowach.

W chwili obecnej – zakładając, że powstanie kontynuacja tej gry – na pewno nie będzie miała ona łatwego życia przez to, co wydarzyło się z pierwszą częścią w przeszłości. A przy takim nasyceniu rynku grami bez dobrej atmosfery wokół danego tytułu nie ma co liczyć na jego spektakularny sukces.

Najnowsze teksty

Hyundai Tucson 1.6 230 KM Hybrid Executive – TEST

Nowy Hyundai Tucson pojawił się na rynku w 2020 roku i wiele osób zaskoczył swoim wyglądem, który był wyraźnie...