To wideo jest potwierdzeniem, że rajdy samochodowe to najbardziej wymagający sport motorowy

Trasa niewiele szersza od samochodu, zawrotna prędkość i kilkanaście kilometrów do przejechania – dzisiaj mam dla Was najbardziej niesamowity onboard z trasy rajdu samochodowego jak widziałem. Taki, który dla mnie jest definicją tego czym są rajdy i dlaczego uważam je za najbardziej wymagającą dyscyplinę motorsportu.

Poniższy film jest idealną demonstracją z 3 powodów. Po pierwsze jest doskonałej jakości, więc wszystko dobrze widać. Po drugie zostały w nim dodane aktualne wskazania prędkościomierza. W końcu, po trzecie trasa jest piekielnie wymagająca. Zatem oglądamy…

Ten film tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że to przed kierowcami rajdowymi stawiane są największe wyzwania. Formuła 1 uważana jest za królową sportów motorowych. Tam oczywiście też mamy do czynienia z ogromnym ryzykiem i równie dużymi prędkościami. Jednak tory w F1 są robione tak, aby być maksymalnie bezpiecznymi dla kierowców. Szerokie pobocza, bandy absorbujące energię na niemal całej długości toru – ryzyko jest minimalizowane gdzie tylko się da.

Tymczasem jak pokazuje powyższy film w rajdach samochodowych kierowcy gnają 200 km/h po drodze, która prowadzi przez gęsty las z drzewami znajdującymi się kilkadziesiąt centymetrów od samochodu…z obu stron. Na dodatek takiej, na której większość zakrętów jest ślepa. Na takim odcinku specjalnym każdy, nawet najmniejszy błąd oznacza poważne konsekwencje. A mimo to kierowcy rajdowi pokonują dziesiątki kilometrów w takich warunkach, a wypadki są sporadyczne (ale jeśli już się zdarzą, to są spektakularne).

I za to należy im się ogromne uznanie.

Najnowsze teksty

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 120 KM Executive – TEST

Hyundai Kona nigdy nie był samochodem o neutralnych liniach nadwozia. Druga generacja wprowadziła jednak jego specyficzność stylistyczną na zupełnie...