Mercedes i nowe nazewnictwo modeli – oto wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Gama modelowa Mercedesa w ostatnich latach trochę się rozrosła. Niemcy weszli w kilka nowych nisz, co jednak przełożyło się na zmniejszenie czytelności oznakowania ich samochodów. Pod koniec 2014 roku Mercedes postanowił zrobić z tym porządek i dokonał radykalnych zmian. Zebrałem je wszystkie w jednym miejscu, aby nikt przypadkiem nie kupił nie tego Mercedesa, którego chciał :)

Muszę przyznać, że Mercedes zdecydował się na śmiały krok. Niektóre zmienione nazwy modeli tej marki funkcjonują na rynku, a także w świadomości klientów od wielu lat i ich nagłe zniknięcie może wprowadzić pewne zamieszanie. Patrząc jednak na to, co działo się w gamie modelowej Mercedesa w ostatnim czasie – zmiany te były konieczne. „Oberwało” się głównie SUV’om, a wszystkie modyfikacje zostały przedstawione poniżej:

Mercedes wprowadził nowe nazwy i oznaczenia swoich modeli

Sztandarowe nazwy modeli nie uległy zmianom i np. Klasa S wciąż jest Klasą S i wciąż litera ta oznacza największy luksus, jaki można w Mercedesie spotkać. Obecnie w oparciu o litery A, B, C, E, S będą tworzone oznaczenia modeli o innym nadwoziu niż sedan/hatchback. Bardzo podoba mi się usystematyzowanie nazewnictw różnych rodzajów nadwozi. SUV’y i samochody terenowe otrzymały oznaczenia GLx, gdzie „x” oznacza klasę modelu. Od najmniejszego GLA, aż po największy GLS (zastąpił Mercedesa GL). Jedynie legendarny Mercedes G nie otrzymał nowego oznaczenia – to mogło być dla fanów marki po prostu zbyt wiele.

4-drzwiowe coupe Mercedesa nie zyskały nowych oznaczeń, jednak teraz już wiadomo, że kolejne modele cechujące się nadwoziem tego typu – o ile powstaną – będą nazywać się CLx i różnić się literą zastępującą „x”. Roadstery będą miały nazwy tworzone na zasadzie SLx (oprócz modelu SL, który również ze względów historycznych pozostał bez zmian). To wszystko w połączeniu z likwidacją modelu CL (zastąpił go Mercedes S-Coupe) sprawia, że w palecie modeli można w chwili obecnej znacznie łatwiej się połapać.

Logo Mercedesa w modelu CLA

Współczuję tylko pracownikom Mercedesa, bo zmiana oznaczeń tylu modeli w jednym czasie musiała być potężną operacją logistyczną i wiązać się z ogromem pracy pod dużą presją, aby wszystko przeprowadzić sprawnie i nie wywołać jeszcze większej dezorientacji wśród klientów.

1 KOMENTARZ

Najnowsze teksty

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 120 KM Executive – TEST

Hyundai Kona nigdy nie był samochodem o neutralnych liniach nadwozia. Druga generacja wprowadziła jednak jego specyficzność stylistyczną na zupełnie...