Opinia o Top Gear seria 22 odcinek 4 – wygłupy są fajne, ale to klasyczna formuła programu pokazuje jego siłę

Wiele lat temu jako dzieciak, jeszcze uczeń gimnazjum, poznałem Top Gear i od razu zakochałem się w tym programie. Przez 10 lat mojej styczności z nim przeszedł on długą drogę. I chociaż tematyka się nie zmieniła – wciąż Jeremy Clarkson i spółka mówią o samochodach, to podejście do tematu uległo znacznym modyfikacjom. Czasami jednak zdarzają się odcinki, przy których przypominają mi się „stare, dobre czasy”. Oglądając Top Gear S22E04 tak właśnie się czułem.

Poprzedni odcinek Top Gear – 22×03– był typowo rozrywkowym programem, który oglądałem jednak z wielką przyjemnością. Z jeszcze większą radością przyjąłem informację, że kolejny odcinek Top Gear – 22×04 – będzie traktował wyłącznie o samochodach. I tak w rzeczy samej było…

Jak zwykle uprzedzam – będą spoilery.

Mercedes-AMG GT S - test w nowym odcinku Top Gear

Test na torze: Mercedes-AMG GT S

Bardzo lubię, gdy za testy torowe zabiera się James May. Jeremy Clarkson ma bezapelacyjnie największe doświadczenie w dziedzinie super samochodów, jednak gdy testuje je ktoś inny wprowadza to pewien powiew świeżości. Poza tym testy James’a w mojej opinii są najbardziej merytoryczne i konkretne, nie polegają tylko na jeździe bokami po zakrętach i krzyczeniu „Poweeeer” ;) Po prostu lubię jego styl.

Sam samochód też był bardzo ciekawy – strasznie podoba mi się nowy Mecedes-AMG GT S i oglądanie go na tradycyjnie rewelacyjnie zrealizowanym pod względem technicznym materiale filmowym to była sama przyjemność.

BMW M3 oraz i8 - test i porównanie tych samochodów w Top Gear

Test drogowy: BMW M3 oraz BMW i8

Dla mnie gwóźdź programu. Wstępem było przedstawienie nowego BMW M3. Później ten mocarny samochód został zestawiony z pojazdem zdecydowanie ciekawszym – elektrycznym BMW i8. Może nie do końca elektrycznym, bo jest tam wspomagający silnik spalinowy, jednak w moich oczach i8 bliżej jest do samochodów stricte elektrycznych, niż do np. hybrydowej Toyoty Auris, gdzie jazda „na prądzie” sprawdza się niemal wyłącznie w korkach, a podstawowym źródłem zasilania jest klasyczny, benzynowy motor.

Werdykt Jeremy’ego dla mnie nie był wcale zaskakujący. Oczywiście – nowe BMW M3 to niezwykły samochód. Piękny, praktyczny (w końcu oparty jest o serię 3 BMW w nadwoziu sedan), potężny. Jednak jest tylko jednym z wielu świetnych samochodów. BMW i8 to zupełnie inna liga – wystarczy tylko na niego popatrzeć i wyobrazić sobie co musi czuć kierowca mknący w zupełnej ciszy takim bolidem.

Land Rover Defender - wjazd na tamę w Top Gear

Wyzwanie: hołd dla Land Rovera Defender

Bardzo ciekawy materiał pokazujący historię tego niesamowitego samochodu terenowego. Sporo faktów podanych w przystępny sposób było tylko wprowadzeniem dla tego, co miało dopiero nadejść. Richard Hammond w Land Roverze Defender musiał wspiąć się na szczyt ogromnej tamy w Walii.

Muszę przyznać, że mnie również udzieliły się emocje, gdy Richard wjeżdżał po niej coraz wyżej. Wystarczy uświadomić sobie, w jakim położeniu się znajdował – w samochodzie wciąganym niemal pionowo do góry na wysokość wielu dziesiątek metrów po starej, nierównej, kamiennej powierzchni. Milion rzeczy mogło pójść nie tak, a upadek z takiej wysokości nawet w słynącym z pancerności Land Roverze skończyłby się „nieciekawie”.

Stig uderza Daniela Ricciardo w Top Gear

Reszta

W tym odcinku humoru nie brakowało. Mimo, że nie było żadnych komediowych segmentów, to kilka uwag oraz segmentów np. podczas rozmów w studiu przy okazji aktualności było doskonałych. Albo Stig wyrażający swoje niezadowolenie na Danielu Ricciardo. Gwiazdami w samochodzie za rozsądną cenę byli Margot Robbie oraz Will Smith.

Podsumowanie

Rzadko zdarza się obecnie odcinek Top Gear gdzie samochody grają główną rolę od pierwszej do ostatniej minuty. Mnie jednak strasznie cieszy, że od czasu do czasu tak się dzieje (i mam nadzieję, że będzie tak częściej). Siłą Top Gear jest to, że luźniej podchodzą do tematu niż większość innych redakcji motoryzacyjnych. Ale czasami potrzeba trochę „mięsa”, super samochodów w klasycznych testach drogowych. Tak było dzisiaj, przez co moja ocena nowego odcinka Top Gear jest bardzo pozytywna. Zobaczymy co Jeremy Clarkson i spółka przygotują dla nas w kolejnym tygodniu…

3 KOMENTARZE

Najnowsze teksty

Ford Puma ST X 1.0 Ecoboost 170 KM Powershift – TEST

Ford Puma ST na początku oferowany był wyłącznie z manualną skrzynią biegów i silnikiem 1.5 Ecoboost 200 KM. Teraz...